| ramona_7922 a întrebat:

As dori si eu o intrebare.Eu trebuie sa parasesc tara pentru un contract de munca in strainatate.Inca nu mi-a ajuns sentinta de divort si dupa care trebuie sa mai astept 30zile pentru definitiva si irevocabila si dupa aceea sa merg sa-mi fac buletinul pe numele de fata.Intrebarea mea este pot pleca din tara si dupa 1an sa vin in tara sa imi schimb buletinul si pasaportul.Se poate asa ceva fara sa am probleme? Sau sunt obligata ca in termen de. sa imi schimb buletinul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.97/2005, privind actele de identitate, art.18, alin.2, actul de identitate trebuie schimbat in cel mult 15 zile de la schimbarea numelui de familie, in cazul tau de la data ramanerii irevocabile a hotararii de divort. Pentru ca nu te duci la timp, sa-ti schimbi actul, o sa fii amendata. Puteai sa-ti pastrezi numele avut, nu erai obligata sa revii la numele avut anterior casatoriei, mai ales daca o sa trebuiasca sa-ti schimbi si alte acte. Numai bine!

| gigiro a răspuns:

Din cate stiu eu, buletinele se pot face si la ambasadele Romaniei in tarile respectine. Cauta pe net la mae.ro,ambasada tarii, si trimite un mail.

| sirena1 a răspuns:

Este adevarat ca daca te intorci dupa un an vei palti o amenda, dar stiu ca te poti prezenta si la Ambasada in tara in care mergi si iti poti face actele acolo asa cum a facut mama mea fiind in aceeasi situatie ca tine si la Ambasada s-a rezolvat problema.Bafta si specific ca asta s-a intamplat acum aproximativ 2 ani asa ca decat parerile noastre...mai bine vorbeste cu cineva in masura care lucreaza in domeniu.Succes