| LanguageMaster a întrebat:

În limbajul juridic ce înseamnă "a fi de plin drept"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sintagma respectiva inseamna ca nu este necesara interventia instantei de judecata intr-o anumita cauza civila.
Un ex. edificator este pactul comisoriu, conform caruia, in anumite conditii, rezolutiunea contractului intervine de plin drept, fara a fi necesara sa fie pronuntata de instanta de judecata, conform Codului civil, citez:
"ART. 1.550.Modul de operare
  (1) Rezoluţiunea poate fi dispusă de instanţă, la cerere, sau, după caz, poate fi declarată unilateral de către partea îndreptăţită.
  (2) De asemenea, în cazurile anume prevăzute de lege sau dacă părţile au convenit astfel, rezoluţiunea poate opera de plin drept.
  ART. 1.553.Pactul comisoriu
  (1) Pactul comisoriu produce efecte dacă prevede, în mod expres, obligaţiile a căror neexecutare atrage rezoluţiunea sau rezilierea de drept a contractului.
  (2) În cazul prevăzut la alin. (1), rezoluţiunea sau rezilierea este subordonată punerii în întârziere a debitorului, afară de cazul în care s-a convenit că ea va rezulta din simplul fapt al neexecutării.
  (3) Punerea în întârziere nu produce efecte decât dacă indică în mod expres condiţiile în care pactul comisoriu operează."

1 răspuns:
| Cierroo a răspuns:

A fi apt/ a avea drept absolut, asta daca te referi la a fi pe deplin drept*.
Depinde de context, dar pentru altele de genul gasesti aici:

http://www.dreptonline.ro/dictionar_juridic/dictionar_juridic.php