| Anonimulantisocial17 a întrebat:

In luna martie va trebui sa schimb buletinul insa problema este ca eu vreau sa il schimb acum fiind ca vreau sa plec in strainatate. oare pot sa il chimb cu 2 luni inainte?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba inainte de expirare cu cel mult 180 de zile anterior expirarii valabilitatii celei actuale, conform OUG nr. 97/2005, privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 19
  (1) Serviciile publice comunitare de evidenţă a persoanelor eliberează un nou act de identitate în următoarele cazuri:
  a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;
  (2) Titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat să solicite eliberarea unui nou act de identitate, în condiţiile art. 15 şi 16, după cum urmează:
  a) cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai puţin de 15 zile, în situaţia prevăzută la alin. (1) lit. a);"
Asa fiind te poti duce sa depui cererea si actele pentru preschimbare chiar de maine.

| darrio2007 a răspuns:

Da, se poate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti

| Hyperion7 a răspuns:

Legal,poți să o faci cu 6 luni.
Însă din câte știu, nu va mai fi buletinul obișnuit, ci cel electronic, acum nu știu să îți zic, așa am auzit

| Bogdan0783 a răspuns:

Poti sa il schimbi!