| Aldutssss31 a întrebat:

In perioada de proba poti fi dat afară daca iti faci treaba cum trebuie dar nu ai diploma de 12 clase? Am mintit spunând că am terminat anul asta dar am terminat a 10 a la seral iar șeful vrea diploma de liceu. Oare ma va da afară?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In timpul perioadei de proba contractul individual de munca poate fi desfacut de angajator, chiar fara motivare, conform art.31, alin.(3) din Codul muncii, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."
Aceasta chiar fara a lua in considerare ca ai mintit la angajare, savarsind si o infractiune de fals in declaratii (art.326 Cod penal).

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo tie! Primul job si prima minciuna majora!
Ai debutat excelent. Acum sa te vad de unde scoti diploma de 12 clase.

| NLS a răspuns:

La fel zic si eu, nu faptul ca nu ai diploma e cel mai grav, ci faptul ca l-ai mintit.
Daca vrei sa nu dai de belele mai mari, da-ti demisia acum.

Pe viitor gandeste-te de doua ori inainte sa torni minciuni angajatorului.

| Goete a răspuns:

In timpul perioadei de proba te poate da afara pur si simplu.
Eu in locul lui te-as da afara si as face plangere penala impotriva ta, pentru inselaciune

| Zuzu1991 a răspuns:

DAP, si inca, cu spume, parca am mai vazut intrebarea asta
dap, am mai vazut-o
https://www.tpu.ro/......l-in-fisa/
crezi ca daca repeti intrebarea o sa se schimbe raspunsul si legea salarizarii care depinde de nr de clase?!?

| Iote a răspuns:

De ce ai mintit? Poate te primea si asa vazand ca faci treaba. Acum, stiind ca minti, nu numai ca te va da afara, dar nu vei mai avea nici o sansa pe viitor.

| Dintrebare a răspuns:

In perioada de proba contractul de munca poate fi incetat de oricare dintre parti, fara sa fie necesara o motivatie. Si oricum, si dupa perioada de proba sa dai afara un angajat e destul de simplu. Ma refer la firme private, nu la stat. Iar legat de diploma, probabil ca este necesara pentru angajarea pe postul pe care esti tu. Data viitoare nu mai minti. Daca esti o persoana harnica si corecta o sa ai mai mult succes. Cand vine vorba de posturi fara mare raspundere, angajatorii nu au neaparat nevoie de oameni cu diplome. Eu zic ca sansele sunt maxime sa te de afara pentru ca ai mintit, nu pentru ca nu ai diploma.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Sa inteleg ca ti-ai mintit angajatorul cum ca ai terminat liceul, insa, tu esti abia a 10-a la seral?

| gabriel2004o a răspuns:

Pune mana și învață

| ReZiSTorr a răspuns:

In locul tau as renunta SINGUR la jobul asta sa nu dau de belele

| Ileanaeli a răspuns:

Depinde pe ce post esti angajat si daca postul necesita studii medii. Pentru necalificati se accepta si diploma de 10 clase. Vorbeste cu angajatorul.