| LanguageMaster a întrebat:

În procesul civil, ce este o instanță de fond?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Instanta de fond este prima instanta care este competenta material si teritorial sa judece procesul.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Prima instanta care judeca.

| Zuzu1991 a răspuns:

Din cate inteleg eu (care nu sunt in domeniu) e instanta care analizeaza daca dpdv legal procesul este considerat valid

mai exact, cand cineva arunca, cu rahat la mine in curte e proces valid, ca e clar ca a facut-o cu intentie, insa daca vecinul are niste chestii care nu sunt bine ancorate si vine vijelia si ajung la mine in curte, atunci e proces invalid, nu exista nici o lege care sa oblige pe cineva sa le ancoreze ca POATE vine vijelia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Se refera la prima instanta desemnata pentru examinarea în cadrul activitatii de judecata a fondului procesului şi anume, existenta faptelor savarsite, clarificarea imprejurarilor în care au fost comise, existenta conditiilor legale pentru tragerea la raspundere penala a celui judecat, stabilirea incadrarii juridice si a sanctiunii ce urmeaza a i se aplica.