| 10danny0499 a întrebat:

Ce face procurorul in procesul civil?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

" Procurorului i se recunoaşte legitimare procesuală activă pentru apărarea drepturilor şi intereselor legitime ale minorilor, ale persoanelor puse sub interdicţie şi ale dispăruţilor – în conformitate cu dispoziţiile art. 45 alin. (1) Codul de procedură civilă.
Cum legea nu distinge care este natura cauzelor în care procurorul poate iniţia acţiunea, subscriem opiniei că este legitimat şi în acţiuni cu caracter strict personal. "

1 răspuns:
| Zuzazozo a răspuns:

Gasesti aici tot ce trebuie sa stii despre ce face procurorul in procesul civil: http://facultate.regielive.ro/......40035.html