| xTBM a întrebat:

In Sibiu, cum se intelegeau sasii cu românii, inainte de caderea comunismului? Bine, sau exista o situatie similara cu cea din ziua de azi, intre români si unguri, unde exista din pacate destul de des conflicte?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am stat in Sibiu 3 ani. se intelegeau foarte bine. Nici astazi nu cred ca sunt probleme. Doar cu ungurii avem probleme.

| floricicasuava a răspuns (pentru Salontanul):

Cu ungurii? Ce probleme?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine crezi că stie, si la ce i ti este de folos sa aflii ce a fost acum 29 de ani? Cel mai bine este sa stii viitorul ce i ti rezervă nu trecutul că ăla nu se va mai intoarce niciodată, a trecut demult.

| floricicasuava a răspuns:

Se intelegeau excelent. Romanii se inteleg foarte bine cu minoritatile, numai ca politicienii baga strambe ca sa nu fie lumea unita. Unguri, sasi, romani, turci, rusi, nu conteaza. Fiecare padure are uscaturile ei. Cetateanul cult si onest nu pune botul la manipulari, indiferent de tara in care traieste.