| SingleForOne a întrebat:

Daca ma decid sa urmez o facultate in Cluj, sau oriunde in Transilvania, e posibil sa apară conflicte culturale intre romani si unguri?

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu cred.De exemplu în Cluj(unde locuiesc și eu) nu cred că o să ai probleme, mai ales printre studenți.Aici studiază oameni din toată lumea(sunt studenți străini), deci multi-culturalitatea nu e o problemă. Singura problemă este aceea că oamenii necivilizați sunt greu tolerați, în mediul universitar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai impresia ca intri pe usa facultatii si se bat unguri cu romani? sau cum e viziunea ta?

| Plato a răspuns:

Nici vorba de asa ceva. Singurele conflicte din Cluj sunt intre suporteri, dar nu sunt dese. Ardelenii sunt foarte calmi.

| Dalmore a răspuns:

E facultate, nu grădiniță.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nicio treabă

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu am locuit in Tg mures toata viata mea, aici unde cam 40% sunt unguri.Nu stiu boaba de limba maghiara.Dar cu toate acestea nu am avut nici o data probleme cu ungurii.Ba chiar unii din cei mai buni prieteni ai mei sunt unguri. Evident o sa intalnesti acei 1% care sunt anti romani dar ii ignori si aia e.Eu atat in facultate (sunt in anul 3 in Tg. mures ) cat si la locul de munca am colegi unguri dar nu a fost nici o data nici o cearta pe tema unguri vs romani sau stiu eu.

| unvecin a răspuns:

Am avut colegi maghiari atât în liceu cât și în facultate. Nici vorbă de conflicte. Sunt oameni cu care poți glumi. Și i-am găsit a fi oameni foarte corecți, ordonați, punctuali, pozitivi, harnici, focusați pe învățat.

N-am avut nicio neplăcere cu ei.

| Quassaar a răspuns:

Mai mult ca sigur, cum te vei decide, cum va incepe razboiul romano-ungar. Eu zic sa nu te risti...

| ponturi a răspuns:

Cred că mai mult de 7 ani am mers în fiecare vară în Cluj, eu sunt mai temperamental de fel, mai activ să zic aşa şi am stat cu vecini unguri crede-mă nu am avut nici o problemă ba mai mult aproape zilnic mă serveau cu prajituri de casă făcute de soţii.

| Oneforone2132131321 a răspuns:

Eu zic ca daca vezi un ungur sa strigi "Transilvania pamant romanesc" ca sa vezi cum se incinge tarata-n el.
Glumesc. Nu ti se intampla nimic.