| theStar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca, de la 20 de ani dupa caderea comunismului acest fenomen mai exista inca printre noi?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E vorba mai mult despre o mentalitate decat despre o stare de faptwinking
Si parintii mei mai sunt comunisti din cand in canddevil
La mentalitatehee hee

| Arthur a răspuns:

Comunismul care a plecat că o idee benefică omenirii s-a dovedit în final a fi o utopie. A reuşit să fie reprezentată prin cei mai crunţi dictatori. Din păcate românii sunt un popor conservator, care acceptă cu greu schimbarea. Şi să nu uităm că la noi aparatul opresiv alături de demnii urmaşi comunişti ( Iliescu cu gaşca sa ) a confiscat revoluţia punând încet, încet mâna pe valori materiale care i-au făcut din ce în ce mai puternici.
Pentru omul de rând supus zi de zi manipulării KGB-iste gen Antene, apare prea puţin vizibil drumul ieşirii din această capcană, mai rămâne o speranţă în tineri, dar şi la aceştia prinde manipularea, ei neavând parte de realităţile vieţii de zi cu zi comuniste.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nostalgia comunismului va mai dainui multi ani, pentru ca inca mai sunt multe lucruri foarte greu de schimbat. Inca mai persista minciuna ridicata la rang social.

April
| April a răspuns:

Comunismul? Nu numai printre noi :stafia lui umbla si acum prin toata Europa, daca ar fi sa dam crezare lui Marx!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Comunismul este o doctrina politica si nu mai exista la noi. Dar mentalitatea de pe vremea aia, da. Pentru ca oamenii sunt tot aceiasi (mai putin cei nascuti sau decedati dupa 89 ) si modul de a vedea viata nu se schimba dupa fiecare guvern. Unde mai vezi tu exista comunism? E economie de piata in toata regula, doar ca e plina de coruptie.

| Aero_2277 a răspuns:

Foarte simplu.Ne conduc niste incompetenti care au radaciniile in comunism si nu ii intereseaza sa ne scoata pe noi oamenii de rand afara sa ne taie radaciniile pentru ca sunt intereselel lor la mijloc.

| mersifrumos a răspuns:

Care fenomen? comunismul.
a cazut acum 20 ani dar comunistii aia batrani inca n-au murit.
de aia