| andrei28743 a întrebat:

In speța următoare: X încheie cu Y un contract de administrare a unei pagini web pentru 500lei/luna pe o perioada de 12luni (6000lei total) iar X din a 3luna nu mai are nevoie de serviciile lui Y și vrea sa renunțe la contract.In contract e trecut faptul ca in caz de reziliere se percepe o taxa de 20% din valoarea total a contractului (6000lei).
Este legal ca Y sa îl dea in judecată pentru a primi cei 20%?
Poate fi acuzat Y de vreo fapta penală din cauza acestei clauze?
Câte șanse are X sa nu plătească banii?
Se considera leziune, adică dispoziție vădită între 2 prestații? Adica este vorba de administrare Y nu are ce dovezi sa ii arate in instanța ca nu a administrat corect. Y are dovada ca a administrat corect faptul ca X nu a făcut nici o notificare pentru a-i spune lui Y ca nu e ok ce face.(acest lucru fiind și el trecut in contract, orice notificare se face prin email de la adresa lui X către Y in cazul in care in care X constata ca Y nu și-a făcut treaba corect sau are alte obiecții).

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Contractul semnat de părți este beton. Reziliatorul va plăti (apropo, tu ești ăla?)

| Bizon95 a răspuns:

6000 pentru administrarea STATICA a unei pagini de web, ESTE ABSOLUT ENORM, la banii aia se baga si se scot date din pagina de web (blog, vlog, articole, stiri, etc... chiar magazin on-line fara schimbare prea mare de produse), ori, daca treaba asta nu se aplica si ai o pagina de web cu 15 pagini care nu se schimba aproape deloc, atunci pretul e umflat serios de la inceput

penal nu prea e nici o treaba, decat daca cumva pagina dispare, insa si atunci X trebuie sa dovedeasca ca Y a facut-o, iar Y poate sa sustina ca, chiar X a facut-o ca sa scape de el

moment in care singurul lucru care ramane este contractul, DACA in contract SCRIE NEGRU PE ALB CE IMPLICA ADMINISTRAREA PAGINII DE WEB, atunci SI DOAR ATUNCI se poate dovedi ca Y nu si-a facut treaba, iar daca Y nu mai poate accesa administrarea paginii de web (s-au schimbat parolele) atunci trebuie sa primeasca partea de reziliere, IMPLICIT, pentru ca e rea intentie

moment in care DA, Y are tot dreptul sa il dea in judecata pe X si sa isi recupereze banii, nu stiu care parte esti tu, dar, daca esti Y, atunci SA NU UITI DE CHELTUIELILE DE JUDECATA, care or sa fie mai mult decat aia 1200lei cat sunt 20% din 6mii (avocat, timbre, etc... o tona de "placeri" )

| Speranta12 a răspuns:

A-i* spune lui Y si nu ai spune lui Y, cum ai scris tu.

| adryang78 a răspuns:

Y îl poate da în judecată liniștit pe X, va avea câștig de cauză.