| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca nu le mai platesti facturile celor de la Telekom? Doar iti taie serviciile sau primesti si o amenda? Nu de alta dar vreau sa renunt cumva la serviciile lor, iar taxa de reziliere a contractului este mult prea mare (100 euro) si ultima factura pe care o am la ei e de 190 lei.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa te actioneze in judecata, sa ceara plata integrala a facturilor, penalitati de intarziere si cheltuieli de judecata, toate acestea s-ar putea sa fie mult mai mari decat taxa de reziliere.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Din cate am auzit prima data iti taie servicile pe care le ai la ei si iti reziliaza si contractul totodata. Nu asa fac?
Plus, daca e asa cum spun eu nu pot sa le achit factura aia dupa ce m-au desfacut de contract. O sa ma dea in judecata neaparat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa este, dar trebuie sa achiti suma datorata pana la data rezilierii si taxa de reziliere. Daca nu le platesti o sa te dea in judecata si, asa cum ti-am spus in primul raspuns, s-ar putea sa platesti mult mai mult si tot nu scapi de acea taxa.

| alessia5158 a răspuns:

Se poate intampla mai rau decat a ramane fara serviciile Telekom-ului! Amenzile nu se practica!
Citeam, in presa, ca Telekom si-a externalizat altor firme serviciul de recuperare a datoriilor(creantelor). Firma recuperatoare este direct cointeresata sa recupereze sumele datorate ---primeste o parte din suma recuperata! Ea va recurge la un intreg "arsenal" de metode pentru recuperarea datoriei ( telefoane zilnice, vizite acasa, executare silita a bunurilor datornicului).Cea mai "rea" metoda este aceea cand iti vine (in casa) un executor judecatoresc care-ti ia din bunuri sau iti blocheaza contul din banca!

Iti sugerez sa platesti factura restanta de 190 lei pentru serviciile lunare de care ai beneficiat.
In legatura cu acea "taxa de reziliere" unilaterala a contractului ( de 100 euro) daca, in calitate de client Telekom, ai primit niste beneficii(telefoane, tablete gratis sau la pret redus, numar de luni gratuite pentru serviciile furnizate etc.) atunci Telekom poate sa pretinda aceasta taxa ca "justa despagubire" pentru gratuitatile si reducerile oferite.

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Iti adresez si tie aceiasi intrebare pe care am adresat-o lui Ioandelasal si lui Suntserios.
PS: Nu am beneficiat de nicio gratuitate sau reducere la nimic, n-am primit vreun telefon sau vreo tableta.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai beneficiat de nicio reducere sau gratuitate, NU plati "taxa de reziliere" unilaterala a contractului! Daca in contract este prevazuta aceasta taxa si nu este justificata(in contract) de acordarea vreunui beneficiu atunci, ESTE O CLAUZA ABUZIVA! De la 1 oct. 2013 au intrat in vigoare cateva modificari ale unor articole din Legea 193/2000.
"De la aceasta data, cei care considera ca au clauze abuzive in contractele cu furnizorii trebuie sa depuna o plangere la Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului. Comisarii de aici o vor analiza, si daca plangerea este intemeiata vor da in judecata furnizorul respectiv. In cazul in care castiga, clauza va fi eliminata din toate contractele acelui furnizor, nu doar din contractul celui care a facut plangerea.

ANPC a castigat procese in care operatorul de cablu promitea in contract ca serviciul este "gratuit in prima luna", dar prin faptul ca instalarea era intarziata, clientul beneficia doar de cateva zile."(http://www.incont.ro/......zive.html)
Citeste si articolul din link -urile :http://legestart.ro/......enea-taxa/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu platesti creantele tale vor fi vadute unei firme de recuperari, care te va bate la cap sa platesti pana te da in judecata si pe o cale sau alta o sa iti ia banii, probabil mai multi decat taxa de reziliere. Si in final nu vad unde e problema, daca facturile tale sunt de 190 ron taxa de reziliere pare chiar mica

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Din cate am auzit prima data iti taie servicile pe care le ai la ei si iti reziliaza si contractul totodata. Nu asa fac?
Daca e asa cum spun eu nu pot sa le achit factura aia dupa ce m-au desfacut de contract. O sa ma dea in judecata neaparat?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De taiat clar o sa iti taie abonamentul, de dat in judecata te vor da dupa un anume termen de zile. Dar daca iti taie serviciile asta nu inseamna ca scapi de contract sa stii

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si zici ca e mai scump daca te dau in judecata dacat taxa aia de reziliere de 100 euro plus factura de 190 lei ce mi-a venit prin posta acum cateva zile?
Vreau sa scap de ei, platesc lunar 90-95 de lei la ei. Luna trecuta am trimis o cerere de rexiliere la ei si mi-au zis ca trebuie sa le platesc 100 euro taxa de reziliere. Pe langa asta vad ca mi-au lasat si un "cadou de despartire", mi-au pus factura de 190 lei(mi-au zis ca trebuie sa le platesc atata pentru ca am vorbit mult pe mobil si in alte retele dar eu nu am vorbit cu aproape nimeni de pe mobil si din alte retele)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, se întrerupe furnizarea serviciilor!

Apoi vei putea fi acţionat în Instanţa de judecată, unde se va solicita : plata integrală a facturilor ( inclusiv plata pentru lunile rămase din perioada MINIMĂ contractuală - conform Contractului pe care l-ai semnat ), plata taxei de reziliere şi a PENALITĂŢILOR aferente sumelor restante, plata cheltuielilor de judecată ( onorariul pentru avocatul lor, etc. )!
Deci, per total, e posibil să plăteşti de 5-10 ori mai mult sad

Toate cele bune.

| Expressions a răspuns:

Iti taie serviciile dar nu primesti amenda. Mai apoi daca vrei sa platesti factura s-ar putea sa iti bage ceva penalizari.

| anonim_4396 explică (pentru Expressions):

Pai eu vreau sa renunt la serviciile lor dar taxa de reziliere a contractului e de 100 euro iar familia mea nu prea isi poate permite sa plateasca atata.
Ma gandeam ca poate scap mai usor de ei daca nu le platesc factura. Esti sigur ca doar iti taie servicii si atat? Adica nu te dau in judecata daca faci ceva de genul?

| Kirra21 a răspuns:

Nu primesti amenda dar te penalizeaza la factura, dar daca vrei sa renunti la serviciile lor trebuie sa suni la ei si sa le spui despre ce este vorba si ce nu iti convine (pachetu, viteza de trafic..etc.)

| Scarlat_Robert_1981 a răspuns:

Uite eu am avut contract cu ei si dupa 20luni am renuntat.Nu am mai platit. Dupa ani de zile mi-au sosit, azi, 1000lei de plata pe 2facturi.

| MstR a răspuns (pentru Scarlat_Robert_1981):

Și ce s-a întâmplat până la urmă?

| Simionescu_Gigi_1996 a răspuns:

Ok atunci daca depasesc contractul cu telekom imi mai baga penalizari?