| Mihai_8853 a întrebat:

Buna TPU eu am fost abonat la serviciile UPC iar dupa expirarea contractului firma UPC m-a sunat pentru o oferta de reinnoire a contractului, iar eu am acceptat.Fiind cu facturile la zi am facut contract de reziliere prin telefon(ceva ciudat) dupa care m-am mutat la RDS&RCS.Ieri m-am pomenit cu o factura de 108, 33 lei de la firma UPC consecintele neplati fiind un proces, atentie bani acestia mi-au venit pentru-ca nu am,, respectat" contractul facut telefonic de 12 luni.Acum intrebarea mea este ce sa fac sa platesc factura sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contract de reziliere prin telefon? Aud prima data si mi se pare foarte ciudat, cum l-ai semnat? Rezilierea se face in scris, printr-o comunicare cu confirmare de primire ori, cel putin, prin e-mail si sa poti dovedi ca ai facut-o. Pe de alta parte nu stiu cum vor dovedi si ei ca ai fost de acord cu prelungirea contractului, doar daca in contractul semnat se prevede ca va fi prelungit tacit daca nu este denuntat(nu se face renuntarea la el) inainte de scadenta. Citeste cu atentie contractul, mai ales la incetare, prelungire si reziliere. daca este asa cum banuiesc atunci esti bun de plata. Si nu va fi vorba de prelungirea telefonica ci de cea tacita. Numai bine!