| anonim_4396 a întrebat:

Într-o capitala europeana din vest, se poate merge la serviciu cu bicicleta ca si mod de deplasare normal? Cum se comporta soferii fata de Romania, cand intalnesc un biciclist?
In Milano, de exemplu, as putea merge doar cu bicicleta?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Milano nu e capitala, dar sa trecem peste.

Marile orașe europene au în general infrastructura de piste de bicilecte, cum ar fi Amsterdamul, Orașele din tarile norduce, orașele din Germania și Austria. Și totodată și șoferii sunt mai atenți. Sunt însă tari din vest unde treaba nu e atât de prietenoasa cu bicicliștii tari precum Franța sau Italia

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

E capitala regiunii Lombardia!

| sierra1 a răspuns:

"In Milano, de exemplu, as putea merge doar cu bicicleta?"

nu știu ce te-ar împiedica să faci asta și la Însurăței, la Beba Veche sau Dorohoi

| doctorandus a răspuns:

Amsterdam e plin de biciclisti si tot li se intampla accidente mortale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot sa zic ca in Anglia sunt foarte multi biciclisti, si cei mai multi o fac ca sport, se duc o ora 2 dimineata in loc de jogging, dar sunt si oameni care merg la munca cu bicicleta.
am avut si eu un job, si cred ca faceam intre o ora jumate si 2 pana acolo.
insa astia au drumuri, si soferi ok.
dar si biciclistii, sunt la locul lor. merg numai pe marginea drumului, stop pe fata si pe spate, si cam toti poarta veste reflectorizante, chiar daca nu ii obliga legea pentru veste happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu n-ai somn la ora asta? laughing
Mersi pentru parere!