| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o capitala cu adevarat europeana se poate merge pe bicicleta in drumul spre serviciu? Ca alternativa la masina intreb. Este periculos ca si-n Romania?

Intreb doar pentru oamenii ce au parasit tara si au studii superioare.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu numai in capitale. Exista piste de biciclete cam peste tot (locuiesc in Germania).
Daca te duci in Olanda, vei constata ca exista mai multe biciclete decat masini, pe strazi. Acolo, daca faci imprudenta de a cobori de pe trotuar fara sa te asiguri, dau aia cu bicicletele peste tine, fara nicio remuscare.
In general, in orasele mari, bicicleta este cea mai buna solutie in orele de varf, cand traficul este demential.

Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o tara europeana se pune mare accent pe modul CIVILIZAT de circulatie si BUNUL SIMT in trafic.
Daca cineva doreste sa iasa dintr-o curte sau o straduta laterala fara prioritate, cei de pe banda 1 se opresc si ii fac loc sa iasa.
De asemenea, se respecta distanta de urmarire si fata de biciclisti, daca circula pe benzile destinate autovehicolurilor, daca nu exista banda pentru biciclisti.
Si biciclistii trebuie sa respecte regulile de circulatie si sunt amendati daca pericliteaza traficul.

La noi doar ne injuram reciproc (la asta ne pricepem big grin ), depasim ca nebunii si multi nu se gandesc la viata si sanatatea celor carora le pun in pericol viata si integritatea. Si asta fiindca ne consideram zeii soselelor si nu avem rabdare. Pentru cateva minute castigate la viteza riscam sa facem dezastre.
Probabil, pentru asemenea specimene, amenzile nu sunt suficiente, ar fi necesara ridicarea carnetului pe termen mai indelungat sau chiar definitiv!

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Amsterdam sau Copenhaga spre exemplu se merge atat de mult cu bicicleta încât a merge cu mașina e ceva ciudat. În Paris sa Londra e cu totul altfel însă, sunt piste de bicicleta dar e destul de greu sa folosești bicicleta ca alternativa

| NLS a răspuns:

In Scandinavia, Olanda, și mai slab in Germania unde ma aflu, a merge cu bicicleta la școală sau serviciu e ceva normal.
Am colegi ingineri proiectanți ce fac 12-15 km zilnic pana la serviciu, din martie-aprilie pana în noiembrie.
Iar care locuiesc mai departe, avem de doua ori pe săptămână ieșiri cu mtb urile pe orice drum ne iese în cale, am fost și eu de câteva ori, apoi am renunțat.

In Olanda, e cel mai răspândit fenomenul, au autostrăzi pentru biciclete, e tara cu cel mai mare număr de biciclete pe cap de locuitor din lume.
Si nu sunt folosite doar pentru agrement, chiar se merge cu ele oriunde: munca, școală, cumpărături, parc, sau. Atunci când se termina "fericirea"...

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mie mi-ar fi frica sa-mi leg bicicleta 7 ore intr-o parcare pentru biciclete, eu find la serviciu. Nu se ciordesc in tarile respective?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi in firma nu e foarte raspandit fenomenul (e o firma de 700 persoane, dintre care cam 45-50 vin zilnic cu bicicletele si inca vreo 40 cu motoare, scutere).
Multi nici macar nu si le leaga. (da, stiu, la inceput si mie mi s-a parut ciudat).
Exista o intrare cu bariera pentru masini pe unde oricine poate intra, insa exista camera de supraveghere si in caz de furt (din exterior ma refer, ca din firma nu ar indrazni nimeni) l-ar prinde imediat.

In Crailsheim exista scoli clasele 5-8 cu parcari pentru biciclete... de la 300 de locuri in sus (parcarea era situata in afara curtii, insa chiar peste drum de una din cladiri). Acolo am vazut ca sunt legate, desi erau in fata claselor.

Maica-mea a fost de curand intr-o excursie prin 7 tari, inclusiv Suedia, Norvegia, Danemarca.
In Norvegia mai ales, a zis ca exista biciclete parasite pe strada (destul de multe), pe care oricine le poate folosi, apoi le lasa la randul lor undeva pe marginea strazii. Nu iti imagina ca sunt MTB-uri de 5000 euro +, insa sunt biciclete de oras, ce au costat cateva sute cand au fost noi.

Desigur ca se fura in draci, mai ales cele parasite sau neasigurate (cam 12000 pe an "pleaca" anual doar spre Romania si Bulgaria, (vazusem un articol pe YouTube)), si nu ne face deloc cinste ocupatia conationalilor nostri, presupun ca se vor lua masuri.

Cat despre civilizatie, am incurcat si eu din greseala la inceput de cateva ori biciclistii, mergand pe pista lor prin oras fara sa-mi dau seama, (era chiar langa trotuar).
Am fost doar claxonat puternic, in rest, nici o injuratura, nimic.
In Romania presimt ca nu ar fi fost la fel, daca ma uit doar la clipurile lui "bucharestBIKEtraffic".

| aXy99 a răspuns:

Daca ai piste de biciclete, desigur.

| Karolla a răspuns:

Nu am parasit tara. Dar numai ieri am vazut un pusti inconstient pe bicicleta care a facut un viraj foarte riscant aproape sub rotile unei masini. Si masina vira, dar ciclistul a vrut sa scurteze curba. Era sa-si scurteze viata daca soferul nu era atent.
In astfel de conditii, da, este riscant in Romania dar si oriunde aiurea daca este indisciplina in trafic.