| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cunoscatori... daca sunt adoptat pot fi dezmostenit, adica parintii pot lasa averea altcuiva sa faca acte altcuiva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi dezmostenit numai pentru fapte grave impotriva parintilor, de exemplu daca atentezi la viata lor.
Pe timpul vietii parintii pot sa-si instraineze averea, prin vanzare. De asemenea pot face si donatii, cu conditia sa nu afecteze rezerva succesorala, care este de jumatate din cota legala de mostenire.

| max18 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mie mi-a zis cineva ca odata ce esti adoptat nu mai poti fi dezmostenit si obligatoriu daca esti singur la pariniti mostenirea iti ramane tie., fara testament sau alte documente

| Ioandelasal a răspuns (pentru max18):

Este asa cum ti-am raspuns. Daca nu esti lamurit poti citi in Codul civil, in special art.958 si urmatoarele.

| mgtow a răspuns:

Da si daca ai fi natural pot sa lase averea la un strain sau o ruda.

| max18 a răspuns (pentru mgtow):

Am inteles ca odata adoptat nu ma pot dezmosteni si nici nu pot lasa averea altcuiva, deci logic ar fi sa imi ramana mie...sunt singur in familie

| mgtow a răspuns (pentru max18):

Depinde cui lasa mostenirea nu sant obligati sa tio lase tie doar daca mor si nu fac vreun act neavand un fiu biologic tie iti ramane tot.

| pestisorulauriu a răspuns:

Of course. Prin testament se reglementeaza tot. Act de care nu e obligatoriu sa stii pana la moartea lor. Uneori se mai practica contract de vanzare -cumparare (cu clauze sau nu).