| zed0mrt a întrebat:

Sunt pensionat pe caz de boala. Am lucrat din anul 1980 pana in 2015 in aceeasi inteprindere. Lucrand in mediu toxic, am beneficiat de gr a 2a de munca, calculandumi-se 4 ani si 9 luni. Dupa decizie, trebuie sa ies la pensie de limita de varsta, la 61 de ani, mentionez ca in perioada in care am lucrat, ultimii 10 ani i-am lucrat cu certificat de hanicap Gr 2, eu avand handicap.
Intrebare : Exista vreo lege in actualitate ca persoanele cu handicap sa beneficieze de o reducere a varstei de pensionare?
Daca Da, va rog sa imi spuneti daca beneficiez, si ce am de facut.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ceva nu se potriveste.
Spui ca ai lucrat 35 de ani (1980-2015) in gr. a II-a de munca si ai primit un spor de numai 4 ani si 9 luni, ceea ce nu este posibil. Pentru 35 de ani in gr. a II-a trebuia sa primesti un spor de 8 ani.
In orice caz, daca handicapul a fost preexistent uncadrarii in munca, beneficiezi de reducerea varstei standard de pensionare, conform L.263/2010, citez:
"ART. 58.Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5, în funcţie de gradul de handicap, după cum urmează:
  a) cu 15 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap grav, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare;
  b) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap accentuat, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin două treimi din stagiul complet de cotizare;
  c) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap mediu, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, stagiul complet de cotizare."
Nu cred ca o sa poti iesi la pensie pentru limita de varsta pana la 55 de ani, numai la pensie de invaliditate.
In orice caz o informatie sigura poti primi de la Casa de Pensii Publice din judetul tau, mergi acolo cu actele pe care le ai privind vechimea, incadrarea in grupa de munca si incadrarea in handicap.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar, nu spui ce varsta ai acum si te contrazici: o data spui ca ai decizie pentru pensie pentru limita de varsta si apoi intrebi de reducerea varstei de pensionare.
Care este realitatea?

| zed0mrt explică (pentru Ioandelasal):

53 de ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru zed0mrt):

Ceva nu se potriveste.
Spui ca ai lucrat 35 de ani (1980-2015) in gr. a II-a de munca si ai primit un spor de numai 4 ani si 9 luni, ceea ce nu este posibil. Pentru 35 de ani in gr. a II-a trebuia sa primesti un spor de 8 ani.
In orice caz, daca handicapul a fost preexistent uncadrarii in munca, beneficiezi de reducerea varstei standard de pensionare, conform L.263/2010, citez:
"ART. 58.Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5, în funcţie de gradul de handicap, după cum urmează:
  a) cu 15 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap grav, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare;
  b) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap accentuat, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin două treimi din stagiul complet de cotizare;
  c) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap mediu, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, stagiul complet de cotizare."
Nu cred ca o sa poti iesi la pensie pentru limita de varsta pana la 55 de ani, numai la pensie de invaliditate.
In orice caz o informatie sigura poti primi de la Casa de Pensii Publice din judetul tau, mergi acolo cu actele pe care le ai privind vechimea, incadrarea in grupa de munca si incadrarea in handicap.

Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, nu exista, doar eventuala pensionare anticipata (cand indeplinesti conditiile).