| lorenamihailescu a întrebat:

Invat la o scoala din sectorul 1 si anul trecut am primit doua burse : una de merit si una de performanta. anul acesta indeplinesc criteriile pentru ambele dar nu mai primesc decat bursa de merit. se mai da bursa de performanta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursele respective se dau si in functie de cati bani primeste scoala cu aceasta destinatie. Singurul raspuns corect il afli daca intrebi la scoala.
Conform HG 558/1998, citez:
"2. Bursele de merit şi bursele de studiu se acorda elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi, în funcţie de rezultatele obţinute la învăţătura. În cadrul bursei de merit se instituie bursa de performanta, acordată castigatorilor locurilor I, II şi III la fazele naţionale ale olimpiadelor pe discipline, elevilor calificaţi la olimpiadele internaţionale, altor categorii de elevi care obţin rezultate de valoare în manifestări interne şi internaţionale cu caracter cultural-artistic - bursa artistică - sau cu caracter sportiv - bursa sportiva - şi cu caracter tehnico-ştiinţific - bursa tehnico-ştiinţifică.
3. Bursele se acorda în limita fondurilor aprobate cu aceasta destinaţie de la bugetul de stat şi se repartizează inspectoratelor şcolare de către Ministerul Educaţiei Naţionale, ca ordonator principal de credite, proporţional cu numărul elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cursuri de zi.
5. Cuantumurile burselor de merit, de performanta, ale burselor de studiu şi de ajutor social se stabilesc de consiliul de administraţie al inspectoratului şcolar judeţean sau al municipiului Bucureşti, după caz."