Întrebare recomandată | ozil a întrebat:

La alegerile parlamentare de pe 9 decembrie pot vota la o sectie dintr-o alta localitate, dar din acelasi judet? Mersi de ajutor!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vota numai la sectia la care este arondata localitatea sau strada unde domiciliezi.

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu că este vot uninominal și nu se complică, chiar dacă ar fi același deputat și același senator, la ambele secții de votare!
Votezi unde ești arondat!

| William a răspuns:

Poti sa votezi doar la sectia la care ai numele pe lista. Dar de ce ai vrea sa votezi?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poti vota si in alta localitate, numai daca ai o viza de flotant care sa fie pusa cu cel putin 3 luni inainte de scrutin.Din orice alta localitate, fiind doar in tranzit, poti vota doar la referendurile de interes national si la alegerea presedintelui.

Răspuns utilizator avertizat
| Estera123 a răspuns:

Nu ai cum sa votezi. Este foarte greu ca toate sectiile de votare sa se 'care' cu toate listele din toate colegiile. Tocmai de aia au dat zi libera pe 10 decembrie pentru studenti (in cazul in care esti student).

| myruna2012 a răspuns:

Sigur ca da!

| ralucutzica a răspuns:

Poti vota numai in localitatea unde este acel judet unde tu vrei sa alegi