| GEORGEL2012 a întrebat:

La alegerile parlamentare din toamna pot vota din alt oras?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da.Pe liste suplimentare. Numai la locale nu se poate. La parlamentare si presedentie se poate de oriunde.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vota in unitatea administrativ-teritoriala in care ai domiciliul sau resedinta (flotant) sau si in alta localitate care face parte din aceeasi circumscriptie electorala, conform L.208/2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.84.(1) Alegătorii votează numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi au domiciliul ori reşedinţa, conform prezentei legi. În cazul în care, în ziua votării, alegătorii se află în altă unitate administrativ-teritorială din cadrul aceleiaşi circumscripţii electorale, aceştia pot vota la orice secţie de votare din cadrul circumscripţiei electorale unde îşi au domiciliul sau reşedinţa."
In cazul alegerilor parlamentare circumscriptia electorala este judetul, asa ca poti vota doar in judetul in care ai domiciliul sau resedinta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca iesi in strada ce spanac faci? isi dau toti demisia si... ghici ce votezi iar

| GEORGEL2012 explică:

KNST daca toti ar gandi asa! vot cu vot se aduna