| changedgigi a întrebat:

La cate absente motivate esti declarat repetent in invatamantul preuniversitar, dupa noua lege a invatamantului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legea nr.1/2011 nu exista nici o prevedere referitor la ce intrebi tu. Problema absentelor motivate si cum se procedeaza in asemenea cazuri este reglementata in Regulamentul de organizare si functionare al unitatilor din invatamantul preuniversitar. Nu am auzit sa fi fost adoptat un regulament nou, dupa 1 ianuarie 2011, asa ca se aplica tot cel vechi, poti sa-l citesti pe edu.ro. Numai bine!

7 răspunsuri:
| FurniciCoapte a răspuns:

La 40 de absente din cls a 11-a, dar in clasa 9-10 nu au cum sa te exmatriculeze deoarece sunt obligatoriihappy.Si mai este si partea cu consiliul profesoral care da decizia finala de exmatriculare.

Răspuns utilizator avertizat
| SebySZ a răspuns:

Pai poti sa ai si 200 de absente motivate tot nu ramai repetent, dar daca ai mai mult de 40 absente nemotivate atunci poti sa ramai repetent

| changedgigi explică:

@stiby Nu, eu vreau sa intreb de absentele MOTIVATE, dupa noua lege a invatamantului.De cele 40 stiu

| changedgigi explică:

Aha.Asa stiam si eu, anul trecut.40 absente,afara.Dar intelesesem de la cineva ca in noua lege a invatamantului, cum este si partea cu absentele si alocastia, la 120 absente esti declarat repetent pe caz de boala.Stie cineva daca e adevarat?

| changedgigi explică:

Am citit tot ce am gasit.Toate Regulamentele de organizare si functionare al unitatilor din invatamantul preuniversitar, si nu am gasit nimic. Daca mai cauta cineva acest lucru.

| alex_9733 a răspuns:

Cevacuverde ramai repetent(sau ma rog nu îți încheie situația) dacă ai absentat la jumătate +1 din ore...eu asa știam.