| Radxabaln a întrebat:

Pot rămâne repetent in clasa a9a din cauza prea multor absențe motivate?

7 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Prea multe absente motivate sau nemotivate? Ca sa intelegem si noi situatia. Ca ai scris motivate.

| ioana748 a răspuns:

Da din păcate.
Dacă cineva este bolnav pentru mult timp și nu a participat la multe ore și a lipsit de la lucrări și teze, trebuie sa repete anul.
Profesorii nu pot pune note în zilele în care s-a absentat.
Plus ca exista o limita de timp pana la care pot închide mediile.
Insa dacă un profesor vrea, cred ca poate sa și ajute elevul.
Dar mai rar.

| Radxabaln explică (pentru ioana748):

Am situația școlară cu notele ok
Am fost la școală doar la teste dar mi s-a zis că și dacă am toate notele la zi pot rămâne repetent din cauza prea multor absențe motivate

| ioana748 a răspuns (pentru Radxabaln):

Ti s-a spus ca poti ramane, nu ca esti repetent.
Asta inseamna ca de acum încolo nu vei mai lipsi.
Posibil sa ti se scada nota la purtare, dar daca motivele au fost strict medicale nici asta.
Cred ca trebuie sa vorbesti cu dirigintele sau directorul scolii si ii asiguri ca respecti profesorii si orele de curs si de acum vei participa la acestea.
Este bine sa fii sincer in discutia cu ei.
Nu cred ca vei ramane repetent daca de acum te vei prezenta la ore.
Nu este scoala online sa te prezinti doar la teste.
Asa ca ghiozdanul in spate si la ore sa te vada si profesorii cum arati la fata.
Asta i viata.
Bafta,

| Tputpu35 a răspuns:

Du te si vorbeste cu profesorul, in proportie foarte mare iti va raspunde

| Tputpu35 a răspuns:

In principiu da, pentru ca nu se poate sa iti incheie situatia scolara.

| firu a răspuns:

Legal, nu poți rămâne repetent decât dacă ai un nr de absente care sa ducă la scăderea notei la purtare sub 6.
Poți avea medii neincheiate la toate materiile.
În vara se organizează examen de încheiere a situației școlare și poți promova ca la corigenta.