| Cristian_Negoita_1995 a întrebat:

Salutare,am cam chiulit in ultima vreme si am cam multe absente,acestea motivate. Problema este urmatoarea am o profesoara care spune de nu stiu ce lege a invatamantului prin care nu ar avea voie sa imi incheie media daca am o treime din orele de curs absente motivate. Exista asa ceva? daca da, explicati-mi si mie cum pot sa rezolv problema, trebuie sa mentionez ca sunt clasa a 11a. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o prevedere privind amanarea incheierii situatiei scolare in Regulamentul de organizare si functionare al unitatilor scolare din invatamantul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEN nr. 4925/2005, cu md. ulterioare, citez:
"ART.64.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat sau nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele respective. Consiliul clasei, cu acordul profesorului care predă disciplina respectivă, poate decide încheierea situaţiei şcolare a elevilor care absentează motivat, din cauza unor afecţiuni grave, menţionate ca atare în documente medicale, sau din alte cauze, pe care consiliul clasei le apreciază ca fiind justificate, cu condiţia ca după revenirea la şcoală aceştia să participe regulat la cursuri şi să poată fi evaluaţi. Deciziile luate în aceste cazuri se menţionează într-un proces-verbal, care rămâne la dosarul care conţine anexele proceselor-verbale ale consiliului profesoral;
ART.65.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală, în conformitate cu prevederile prezentului regulament.
(2) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al doilea sau amânaţi anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unităţii de învăţământ, înaintea sesiunii de corigenţe. Elevii amânaţi, care nu promovează la una sau două discipline de studiu, în sesiunea de încheiere a situaţiei şcolare, se pot prezenta la sesiunea de corigenţe."

1 răspuns:
| cecilia123 a răspuns:

Păi da, există. Dacă le ai motivate, nu ştiu ce să zic.dar şi eu ştiam aşa dacă ai un anumit număr de asenţe, profesorul/a poate să nu îţi încheie media.Nu ştiu cum ai putea rezolva. Poate să voarbească părinţii tăi cu dânsa, să recuperezi nu ştiu.
Oricum sper să rezolvi. happy