| xSequel a întrebat:

La ce varsta este legal ca o persoana sa se mute singura intr-o locuinta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista stabilita, in legislatia romana, o asemenea varsta.
Sigur ca, de la varsta majoratului (18 ani) poti sa stai oriunde, daca iti permite situatia materiala, la fel poti dobandi singur o locuinta.
Pana la majorat Codul civil prevede ca domiciliul minorului este la parintii sai sau la reprezentantul legal, dar nu interzice sa stai singur, bineinteles cu acordul acestora, daca poti avea grija de tine si fara sa-ti fie afectata cresterea si ingrijirea, asa ca s-ar putea socoti varsta de 14 ani, atunci cand detii un act de identitate.

10 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

La varsta la care are bani sa se intretina singura.
Daca trebuie sa semnezi contracte, gen de inchiriere, utilitati, etc. trebuie sa ai cel putin 18 ani.

| anonima0101 a răspuns:

18 ani man, sau +18.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Dupa varsa de 18 ani, daca ai mai putin, puri si simplu nu ai cum sa semnezi inca, actele de proprietate, inchiriere, etc.Pana la 18 ani esti considerat un copil, si el logic, ca un copil nu se poate intretine singur. happy

| nutuxcristian a răspuns:

18 ani sau mai mult, inclusiv.

| intrlp a răspuns:

La 18 ani.

| intrlp a răspuns:

Nu ma copiati. Daca vedeti ca a scris unul ceva corect, nu il plagiati.Simt ca merit funda.

| 24082000 a răspuns:

Peste 18 ani!

| Gabi1999 a răspuns:

18 ani.

| Bossmen a răspuns:

190 de ani big grin eu credeam oricine stie ca varsta minima este de 18 dar se pare ca nu.

| Radu284 a răspuns (pentru Bossmen):

Unde ai auzit tu ca e 18 ani? Une scrie asta?