Întrebare recomandată | Nicolas3463 a întrebat:

La ce varsta se poate incepe scoala de soferi? Eu stiam ca o pot incepe cu 3 luni înainte de a implini 18 ani,dar am auzit multe persoane spunand ca, dupa noul cod, pot incepe scoala cu 6 luni inainte.

Răspuns Câştigător
| djdani2010 a răspuns:

O poti incepe cu 3 luni inainte de a implini 18 ani happy
Chiar daca era cu 6 luni inainte. chiar nu se merita happy
Deoarece sala/traseul le dai dupa ce implinesti 18 ani.
Si scoala o poti termina si in 3 sapt maxim 3 luni. ( depinde cum iti faci programul)
Si, mai uiti din ce ai invatat, si iti va fi mai greu.

| JohnnyBi a răspuns (pentru djdani2010):

Nu o poti termina in 3 saptamani. ca scrie in carnetul de parcurs 4 saptamani minim (1 legislatie, 3 practica) in cazul cat B.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu 3 luni inainte de implinirea varstei pentru categoria care o vrei.
Nu exista un nou cod, OUG 195 (Codul rutier) este din 2002, republicat in 2006 si modificat si completat ulterior. In prezent, in Parlament, exista propuneri de modificare dar n-am auzit sa existe si in privinta termenului de care intrebi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu scrie si nu a scris niciodata in lege ca poti incepe cu 6 luni inainte... si chiar daca ai incepe acelasi rahat e ca tot la 18 ani dai examenele

| HaKa93 a răspuns:

Stiam ca se incepe cu 3-4 luni insa acum cu schimbariile legislatiilor nu mai stiu

| RobertFHC a răspuns:

Nu prea cred. eu iti zic ca poti incepe scoala de soferi inainte cu 3 luni de inplinirea varstei de 18 ani.
Asa a fost si in 2013 si in anul asta stiu ca e la fel. daca nu ai incredere in ceea ce iti spun, du-te la cineva de la scoala de soferi sa te convinga.

Noroc.

| ovdiuc a răspuns:

Cu 3 luni inainte de 18 ani(pentru b cred?)