| LanguageMaster a întrebat:

La concursul de admitere la INM se înscriu câteva mii de tineri în fiecare an.
Eu nu pot să înțeleg, de ce așa de mulți tineri își doresc să devină magistrați?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca este loc de munca stabil si cu salariu foarte bun.

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Salariu enorm si apoi pensie mai mare decat indemnizatia presedintelui tarii. Iar munca nu este chiar atat de grea, ca ce este mai greu - redactarea hotararii - o fac grefierii care fac parte din complet si care au si ei studii juridica. De aceea vezi cate o hotarare de sta mâța in coada. Apoi perioade de vacanta vara de 2 luni, altele de cate 10-15 zile la Anul Nou si Paste. Varsta de pensionare scazuta. Ies la pensie si intra in baroul de avocati, unde, fiindca au fost magistrati, nu mai trebuie sa dea examen.

Răspuns utilizator avertizat