| LanguageMaster a întrebat:

La noi în România un notar poate să câştige cinstit sute de mii de lei pe an?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca este un notar foarte cunoscut si incheie acte autentice (contracte de vanzare-cumparare, de donatie, de schimb, de intretinere, etc) de valori mari.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cu siguranta, fiindca este o meserie banoasa din cauza raspunedrii pe care o poarta cu ea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brigaela):

Sa fim seriosi cu raspunderea. As vrea sa vad medici chirurgi (si nu numai) platiti cu 100.000 RON lunar, curat. Majoritatea notarilor sunt niste nenorociti care ramin cu 100.000 lunar dupa ce isi platesc salariile si alte cheltuieli, iar angajatii lor abia daca fac salariul mediu. Raspundere? Ce raspundere? Li se retrage dreptul de a practica pe viata si li se confisca intreaga avere atunci cand fac strimbe? Ma indoiesc, scapa cu citiva ani cu executare in cel mai rau caz, apoi se pot bucura de bani in continuare. Notari, mediatori, in curand contabiliii aia "de familie" care nu vor face efectiv nimic, dar sper sa nu se aprobe mizeria aia de lege - meserii pentru clientela politica si, in unele cazuri, smecheri care "se orienteaza" unde e mai nimic de facut si mult de incasat.

| Brigaela a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Faptul ca altii au o raspundere mai mare, nu inseamna ca notarii nu au si ei o raspundere mare. Da, si eu as vrea sa vad chirurgii platiti foarte bine (mai ales ca sunt medic), dar nu este posibil sa primeasca sumele pe care le spui tu.
Nu, notarii nu sunt niste nenorociti, sunt niste oameni care au invatat mult, care fac o munca grea si care au o mare raspundere. Si care trebuie sa fie cinstiti si impartial. Si 99, 99% sunt. Si te asigur ca nu castiga 100.000 pe luna, ci mai degraba 15-20.000. Iar pe angajatioi lor nu ii tine nimeni sa nu se faca notari, sa nu invete la fel de mult, sa nu munceasca la fel de mult. Trebuie sa existe dreptate, cel care a invatat mult si munceste mult trebuie sa castige mai bine decat cel care a fost mediocru in scoala si care munceste mai putin.
Tie o pedeapsa penala ti se pare putin lucru? Pentru un om cinstit este o imensa nenorocire, care ii va distruge toata viata si pe care nici un ban din lume nu o poate rascumpara. Iar, asa cum am zis, cei mai multi notari sunt oameni cinstiti si muncitori. Tu crezi ca sa fii notar e o munca usoara? Inseamna ca nu ai muncit din greu niciodata in viata ta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brigaela):

Daca nemernicii si inutilii de parlamentari si plimbatori de hirtii din aparatul birocratic ar dispare si s-ar eficientiza sistemul asa cum trebuie, sunt sigur ca nu ar fi nici o problema ca efort financiar de a plati medicilor cel putin salarii de 3 ori mai mari ca in momentul de fata.
Daca esti notar si cistigi doar 15.000 RON lunar, esti un incompetent. Sau lucrezi o zi pe luna. Stiu asta de la notari/angajati la birouri notariale care se ocupa de contabilitatea birourilor respective. Ca si client, nu mai zic... 50 RON un speciment de semnatura. Treaba de 10 minute si materiale implicate in valoare de vreo... 2-3 RON? Cred ca procentul de 99.99 cinstiti e mult prea mare, totusi.
P.S. Am muncit din greu. Pe de alta parte, intotdeauna cand am facut MULTI bani, a fost 1% transpiratie si 99% inspiratie. Cam la fel ca in cazul notarilor.

| Brigaela a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eh, la mine intotdeauna a fost 100% munca.
Banuiesc ca notarii care ti-au spus chestiile respective au ras doar de tine, fiindca daca calculezi si tu vezi ca daca fac 100 de specimene de semnatura pe zi, 30 de zile pe luna, dupa ce platesc cheltuielile legate de spatiu, cheltuielile legate de personal, impozitele, etc, nu raman mai mult de 30.000 lei.
Iar parlamentarii sunt exact pe masura celor care ii aleg, nici mai buni, nici mai rai.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brigaela):

Eu dadeam un exemplu cu specimenele. Astea sunt asa, maruntis. Banii grosi vin din tranzactiile imobiliare si altele unde se percepe comision relativ la valoarea tranzactiei. Legat de incasari, stiu de la o fosta angajata a unui cabinet notarial de provincie. Profit net de 1 miliard de lei vechi intr-o luna "proasta" - asta in perioada in care cele 4 angajate ale ei incasau cam 7-800 RON net pe luna. Legat de parlamentari... sa nu exageram. Daca am fi dupa chipul si asemanarea lor, probabil ca in maxim un an s-ar reduce populatia la vreo 2 milioane...

| LanguageMaster explică (pentru Brigaela):

Cum adică cheltuiele legate de personal?

| Brigaela a răspuns (pentru LanguageMaster):

De obicei, cabinetele notariale au 1-2 sewcretare si 1-2 absolventi de drept incepatori sau care nu pot sa ia examenele pentru a deveni magistrati, notari sau avocati care fac munca mai simpla. Plus o femeie de serviciu, poate un paznic. La 800 de lei net pe luna (ceea ce acum nu se poate), cheltuielile salariale sunt aproape 1500 de lei.

| Brigaela a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ti-am zis ca a facut cineva o gluma cu tine, daca stai sa calculezi vei vedea ca este absolut imposibil acel profit, banuiesc ca acum ai inteles si tu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brigaela):

Nu a facut nici o gluma, era o discutie foarte serioasa. E suficient sa vinda un apartament nu foarte mare pe zi. http://legeaz.net/utile/calculator-taxe-notariale
De vindut paduri si terenuri agricole mai mari nici nu mai aduc discutia... si mai sunt eternele legalizari, imputerniciri, si alte activitati banale care curg ca ploaia.

| 1231242 a răspuns:

Ma indoiesc, multi bani plus cinstit nu prea merge, dar ma pot insela, nu?

| Andersen2k18 a răspuns:

Un notar bun poate castiga peste 100 000 de lei pe an chiar mai mult.Sunt si notari incepatori care castiga in jur 15 000, 20 000 de lei pe an.Dar trebuie sa ai multa rabdare sa treci examenele.Primul este sa obtii licenta in drept, iar al doilea sa obtii examenul pentru notar stagiar si dupa sa faci o practica timp de 2 ani pe langa un notar. Apoi va trebui sa iti deschizi un biroul notarial, si sa-l dotezi.Ai mult de lucru, este greu dar nu imposibil.