| Alexandru_Stancea_1952 a întrebat:

La pensionarii militari s-a aplicat marirea punctului de pensie conform OUG 2? 2017 Pentru ca eu nu am gasit in OUG ca ei sa fie exceptatimai mult ministrul munci la un post de televiziune a afirmat ca si la militari creste pensia cu 9% si salariile cu 15 %

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia pentru militari se stabileste in baza L.223/2015 si este o modalitate de calcul aparte fata de pensiile civile, acordate conform L.263/2010, respectiv nu se calculeaza punctul de pensie. Pensiile militare se actualizeaza anual, cu inflatia, citez:
"ART. 59.Cuantumul pensiilor militare de stat se actualizează, din oficiu, în fiecare an, cu rata medie anuală a inflaţiei, indicator definitiv, cunoscut la data de 1 ianuarie a fiecărui an în care se face actualizarea şi comunicat de Institutul Naţional de Statistică. Dacă în urma actualizării rezultă un cuantum al pensiei mai mic, se păstrează cuantumul pensiei aflat în plată."