| anonim_4396 a întrebat:

Am primit o decizie referitoare la pensia de urmas ce urmeaza sa o primesc iar totalul de drepturi este de 1 leu. atat o sa primesc? iar valoarea punctului de pensie este de 762.10, ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inca nu te impacienta --- asteapta sa vina postasul cu pensia! Cred ca vei primi o pensie MINIM varantata de 350 lei.Din 2009, s-a publicat in Monitorul oficial o Ordonanta de urgenta care vine in in sprijinul persoanelor care beneficiaza de o pensie SUB nivelul pensiei minim garantate (de 350 lei) --- vezi art.1, aliniatele 1-4 din ordonanta :http://www.mmssf.ro/......6_2009.pdf

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Inseamna ca, lunar, primesti 1 leu, pensie de urmas. Nu-mi vine sa cred ca exista asemenea pensie in Ro!--- pe decizie, ce scrie la "Punctaj "?

| Ayanaaa a răspuns (pentru alessia5158):

Punctajul mediu anual cuvenit sustinatorului este de 0. 00237
iar punctajul mediu anual aferent urmasilor 0. 00119

| alessia5158 a răspuns (pentru Ayanaaa):

Pentru a calcula cuantumul ( cat este pensia ) se inmulteste punctajul cu valoarea punctului de pensie :
0, 00237 x 762, 10=1, 806177 lei -> se rotunjeste la 2 lei->pensia sustinatorului
0, 00119 x 762, 10=0, 906899 lei -> se rotunjeste la 1 leu-->pensia urmasului

Sustinatorul a lucrat o perioada foarte scurta de timp?--- a lucrat "la negru " (nu a avut contract de munca )?

| Ayanaaa a răspuns (pentru alessia5158):

Da avea 6 luni pe cartea de munca

| alessia5158 a răspuns (pentru Ayanaaa):

Acesta este motivul, din pacate!

| JohnnyBi a răspuns:

Nu cred ma. 1 leu. nu are cum. eu cred ca punctul de pensie este suma in lei.
Cuantumul pensiei de urmas se stabileste prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei, in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
pentru un singur urmas - 50%
pentru 2 urmasi - 75%
pentru 3 sau mai multi urmasi - 100%
asta scrie in lege. acum interpretarea nu o inteleg nici eu. exprimare tampita

| Ayanaaa a răspuns (pentru JohnnyBi):

Asa zic si eu, nu e logic sa trimita lunar 1 leu.
dar nu inteleg care este treaba cu punctajul acela ...ma asteptam totusi la 50% din salariul minim pe economie

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ayanaaa):

Pai cam atat este. un coleg este orfan de mama si facultatea ii dadea cam 380 lei pe luna. adica aprox 50% din salariul minim. adica 50% din 762 sau ce suma zice acolo ca 1 punct.

| Ayanaaa a răspuns (pentru JohnnyBi):

Probabil depinde si de cat avea pe cartea de munca...multumesc

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ayanaaa):

Sa dea dracii daca gasesc ceva dpdv juridic sa te ajut :\. eu am terminat dreptul, dar asa ceva nu am facut la facultate. si cum practica am foarte putina ca sunt la inceput nu stiu unde sa ma documentez :\

| Ayanaaa a răspuns (pentru JohnnyBi):

Cata bucurie, atata intristare

| dienuta1990 a răspuns:

Suntem in Romania si se poate intampla orice. Tot ce e posibil.