| numesiprenume0 a întrebat:

La salariu, o persoana gradul 1 grav, de ce taxe/impozite este scutita? Daca o persoana cu dizabilitati lucreaza pe minimul pe economie, cat va primi net? Multumesc! Ofer funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariatii cu handicap sunt scutiti doar de impozitul pe salariu, in rest platesc si ei cotele de contributii la fondurile speciale ca toti salariatii.
La salariul minim pe economie persoana cu handicap, daca nu are deducere personala, va primi 1.449 lei.

| Wr3nch a răspuns:

Nu plateste impozitul pe venit.

Daca adaugi impozitul pe venit la salariul net de de 1346 de lei, rezulta ca persoana va astiga 1449.

| Catrice a răspuns:

Cate ore lucrează, atâția bani primește.