| numesiprenume0 a întrebat:

O persoana cu handicap este scutita de taxe si impozite... Asta inseamna ca la angajare o sa primeasca salariul net egal cu cel brut?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu toate persoanele cu handicap beneficiaza de scutire, doar cele cu handicap grav sau accentuat. Si beneficiaza de scutire doar pentru impozitul pe salariu si contributia la fondul de sanatate, nu si pentru contributia la asigurari sociale (pentru pensie) si contributia la somaj, asa ca vor primi salariul net cu cca 11% mai putin decat salariul brut.
Cei cu handicap mediu si usor platesc toate contributiile si impozitul pe salariu, la fel ca orice salariat.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu. Vei plati partea angajatului pentru pensie si sanatate, nu vei plati impozitul de 16%. Deci vei lua oricum mai multi bani "in mana".