| Aalexander a întrebat:

La semnalul galbena a semaforului oprim iar la semnalul galbe intermitent ( ala care clipeste ) reducem viteza si putem trece, nu?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La semafoarele astea noi, galbenul apare impreuna cu culoarea care se termina (daca nu e afisat si timpul ramas). Deci, daca e galben cu rosu, inseamna ca urmeaza verde si incetinesti doar cat sa nu le dai un sut in fund alora de la coada.
Daca e galben cu verde, se va face rosu, deci, trebuie sa opresti.
Cand e galben intermitent, functioneaza prioritatea reglementata prin semnele de circulatie. Adica, oricum incetinesti, chiar daca esti pe drumul cu prioritate, pentru ca nu stii ce cretin nebun vine din dreapta sau din stanga si mori cu dreptatea-n mana. Asta tine de conduita preventiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La galben da opresti. galbenul intermitent poti aparea fie la trecerea de pietoni si atunci incetinesti si acorzi priotitate daca e cazul sau cand semafoarele nu merg si atunci respecti semnele de circulatie din zona respectiva

| HardCore7750 a răspuns:

Ne oprim la galben ca o sa urmeze rosu
O zi buna

| SimpluAndrei a răspuns:

La galben ne oprim peste cateva secunde o sa fie rosu