| iulian_7512 a întrebat:

La un contract de munca cu timp partial, 2 ore pe zi, se poate beneficia de somaj?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Contractul individual de munca cu timp partial are ca fractiune de norma cel putin 2 ore pe zi, dar nu mai putin de 10 ore pe saptamana.
Una dintre conditiile cerute de art. 34 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru a putea beneficia de indemineizatie de somaj trebuie sa existe un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii. Acest stagiu corespunde unui program normal de lucru pentru perioada mentionata.
Alin. (12) al aceluiasi articol dispune ca pentru persoanele incadrate cu contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate in baza contractelor individuale de munca cu timp partial.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un contract de muncă se face parțial minim de 4 ore pe zi.
Sigur nu ai contract de muncă, ci convenție care nu se ia în calcul la calcularea pensie și implicit la dreptul de a beneficia de șomaj.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legiuitoarea, iti spun a nu mai stiu cita oara. Pune fato mina pe carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru doar doua ore pe zi nu cred ca poti beneficia de un somas... e putin cat lucrezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, daca este de acest tip indiferent de nr. lor, DA, daca exista un contract de munca cu norma intreaga de 8 h\zi, caz in care se cumuleaza cu contractele de munca cu timp partial (atat ca timp cat si ca venit lunar cumulat pentru stabilirea indemnizatiei de somaj, corespunzator stagiului total de cotizare )