| anonim_4396 a întrebat:

Legal este permisa casatoria intre veri de gradul 3(stra-strabunicii au fost sot si sotie)? Dar biserica, accepta acest lucru? FUNDA happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Verii de gradul III sunt rude de gr.VIII, asa ca sunt permise atat casatoria civila cat si cea religioasa. De altfel casatoria civila este interzisa doar pana la rudele de gr.IV - veri primari.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In linie colaterala, fratii sunt rude de gradul al doilea, unchiul si nepotul sunt rude de gradul al treilea, verii primari in gradul al patrulea. Legal, casatoria intre rude pana la gradul al patrulea INCLUSIV este oprita!

Biserica(ortodoxa) accepta casatorii la gradul VIII de rudenie, adica veri al treilea(verii al doilea sunt de gradul VI de rudenie si nu se pot casatori unii cu altii!)

| JohnnyBi a răspuns:

Iar esti pe langa. ce cauti sa dai sfaturi la categoria asta? gardul al4lea in linie dreapta sau a3a in linie colaterala

| doctorandus a răspuns:

Casatoria intre rudele pana la gradul patru este in general interzisa. Atat ca verii de care vorbesti tu sunt din punct de vedere legal rude de gradul al VI-lea.

| DanXtrem a răspuns:

Pei daca homosexualii au voie...laughing
Este legal dar imoral!happy