| razieldeath a întrebat:

Suntem 3 frati. Pentru fratii mei tatal meu este vitreg. Acestia au alt nume decat am eu. Parintii mei au divortat si au un apartament care a ramas tatalui meu prin divort. Acesta apartament imi revine mie ca mostenire sau le revine si fratilor mei in caz ca mama mea moare?

Răspuns Câştigător
| dan29 a răspuns:

Tu ai drepturi depline asupra apartamentului, în cazul în care tatăl tău moare, și nu are alți copii sau moștenitori (care pot fi lăsați printr-un testament). Frații tăi, fiindcă AU CU TOTUL ALT TATĂ, nu au niciun drept asupra apartamentului. Dacă apartamentul revine mamei tale în cazul în care tatăl tău moare, fiindcă tu ai sub 18 ani la acea vreme, posibilitatea ca ei să aibă vreun drept asupra apartamentului devine discutabilă...
Dar, în principiu, apartamentul îți revine ție, ca și copil legitim al tatălui tău.

3 răspunsuri:
| myrazvy a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui, dar daca frati tai poarta numele tatalui, aveti drepturi egale, mama ta este mama lor naturala? presupun ca da. Atunci va revine la toti cate o parte

| razieldeath explică:

Fratii mei sunt doar frati de mama nu si de tata. Singurul fiu sunt eu.

| razieldeath explică:

Multumesc pentru raspuns.