| Dragos1477 a întrebat:

Legat de scoala de soferi, ce este acela RCA si unde trebuie platit?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

RCA inseamna Raspundere Civila Auto si este vorba de o asigurare obligatorie pentru a putea circula legal cu un autovehicul pe drumurile publice. Nu are legatura cu scoala de conducere si este obligatorie doar dupa ce ai permis si masina. Contractul de asigurare RCA se incheie cu o firma de asigurare.

| Dragos1477 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos, dar unde se plateste mai exact?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dragos1477):

Se plateste la firma de asigurare cu care inchei contractul de asigurare, sunt mai multe firme care fac asigurare RCA.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dragos1477):

RCA-ul se plateste daca ai masina. Intra pe internet si in 24 de ore cel mult ai asigurarea. Ti-o trimite online. Vezi ca suma platita difera de la asigurator la altul. Sunt zeci de oferte. Poti sa le compari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

RCA este asigurare obligatorie pe care o faci masinii in caz ca accidentezi pe cineva... nu vad insa ce legatura are cu scoala de soferi.

| svenhassel13 a răspuns:

Este asigurarea masinii, se poate cumpara online de pe eMAG spre exemplu sau in agenții