| KiszMy a întrebat:

Legea sanatatii mintale si a protectiei persoanelor cu tulburari psihice, Art. 54
"O persoana poate fi internata prin procedura de internare nevoluntara numai daca un medic psihiatru abilitat hotaraste ca persoana sufera de o tulburare psihica si considera ca: a) din cauza acestei tulburari psihice exista pericolul iminent de vatamare pentru sine sau pentru alte persoane; b) in cazul unei persoane suferind de o tulburare psihica grava, neinternarea ar putea antrena o grava deteriorare a starii sale sau ar impiedica sa i se acorde tratamentul adecvat."
Conform acestui articol, un oarecare cetățean A poate fi internat prin procedura privativă de libertate dacă un oarecare cetățean B crede că cetățeanul A are o stare de rău, se autoagresează sau agresează alte persoane. Această acțiune "legală" nu este întemeiată pe un fapt real, ci pe convingerea că acel oarecare cetățean B are dreptate întotdeauna.

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

ESTE UN ABUZ! Ceausescu isi elimina adversarii astfel, dar si profesorii lui, Hitler, Stalin sau americanii!
Legea nu trebuie sa EXISTE numai prin faptul ca Jurisprudenta combate asa ceva!
Starea unui om bolnav, nu trebuie reglementata de NIMIC!
Caci toti sunteti Bolnavi sau Sanatosi!
Deci nu puteti decide asuprasanatatii cuiva, decat pritr-o legislatie care fie asa de bine formulata, incat sa nu incalce principiul ' PRIMO NON NOCERE!".
E o lege grava! Cel cea propus-o trebuie mai intai supus unor teste serioase! Apoi, in functie de rezultate, ELIMINAT!
Daca insa CINEVA va ajunge sa aiba TOATE ATRIBUTELE PUTERII, intrebarea nu mai are SENS!

| KronstadtResurrection a răspuns:

Conform acestui articol, doar un medic specializat poate hotari daca persoana in cauza trebuie internata sau nu. Nu vad ce treaba are cetateanul oarecare A in ecuatia asta. Ai probleme de perceptie si cred ca trebuie sa vizitezi un psihiatru.

| KiszMy explică (pentru KronstadtResurrection):

Mai bine ai împinge tu o vizită unui psihiatru că la cât îl pupi în cwr ar consimți într-un orgassm.