| KiszMy a întrebat:

Legea sănătății mintale și a protecției persoanelor cu tulburări psihice, Art. 53
"Procedura de internare nevoluntara se aplica numai dupa ce toate incercarile de internare voluntara au fost epuizate."
Potrivit acestui articol, propunerea de internare voluntară este o acțiune premergătoare internării nevoluntare. Această practică contradictorie și obscură atentează la libertatea conștiinței fiecărui cetățean, reprezintând o amenințare și pentru democrație. Legea nu este constituțională și încalcă voința poporului, exprimată prin referendum.
Întrebarea, vă las pe voi să vi-o puneți.

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Eu consider ca ar trebuie internati doar aceea ce perturba linistea publica in mod direct si cu vointa. Cei ce deranjeaza pe altii,pe cei din jur,trebuie internati,in niciun caz daca are legatura numai si numai cu ei insisi. Pana la urma,fiecare face ce vrea cu viata lui,cu limita,totusi,cand vine vorba de a interveni in viata si alegerile cuiva.
Din pacate, probleme psihice sunt considerate a fi ''boli'' pana si in ziua de azi, desi ei la nivel organic nu au nimic.
Ceea ce au ei tine in primul rand de suflet,care,indurerat,se reflecta spre organism,dandu-i diverse manifestari nevrotice.
Ei sunt tratati precum cei internati in cadrul sectiilor de neurologie,de parca ar avea ceva la creier sau cu restul sistemului nervos si se incearca a se da diverse tratamente pe baza de medicamente sintetice din diferite motive.
E adevarat ca efectul poate fi inlaturat,insa nu si cauza in sine. in cazul acesta,nu am rezolvat nimic.
L-am drogat pe pacient pentru a se simti mai bine fizic,dar el sufleteste este acelasi. nu il poti restabili. sufletul sau mai bine zis,armura sa,egoul, se schimba in functie de circumstante. El cauta sa evolueze. sa devina mai puternic,sa se conecteze folosind o frecventa mai mare pentru a lua legatura cu Divinul,acea forta care ne-a creat pe toti si totul.
Ideea e ca orice terapie fizica ai folosi,gandirea omului,mintea,care este generata de suflet si intretinuta,ce-i adevarat,cu ajutorul creierului,nu se poate schimba in functie de niste terapii cu chimicale sau electrosocuri. pot ajuta,in anumite cazuri,asta daca doctorii nu profita de inconstienta sau durerea lor pentru a abuza de medicamente sau eu stiu ce alte metode de tratare pentru a face diverse cercetari,teste pe niste oameni nevinovati si indurerati. oricum ei nu se compara cu infractorii, pare mai urat la psihiatrie,insa infractorii sunt considerati rai, psihoticii, doar rataciti.
Iti dau sa citesti asta, crede-ma, nu o sa-ti para rau pentru timpul pierdut intrucat vei castiga mai multe dupa : https://www.youtube.com/watch?v=2JMszS-jMCY
Citeste! sunt mai multe video-uri interesante despre psihoza, eneagrama spirituala si dezvoltarea sufletului. au si subtitrare! numai bine iti doresc! poate tinem legatura, daca si tu doresti! funda? multumesc oricum :)

| KiszMy explică (pentru Donsavas):

Cei care perturbă liniștea publică nu pot fi sancționați în orice mod ci numai conform Codului Penal, deci cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă. Sancțiunea nu se aplică la discreția polițiștilor, judecătorilor sau medicilor, după cum consideră aceștia că se cuvine, ci se aplică conform legilor și respectând prevederile constituționale.
Cu faptul că nu există boli psihice sunt de acord.

| KiszMy explică (pentru Donsavas):

Să mă uit la acel filmuleț chiar a fost o pierdere de timp. Este o teorie conform căreia toată lumea ar avea un tip de "psihoză", de aici înțelegându-se că cei mai potriviți să facă rânduiala lumii ar fi psihiatrii, căci ei or fi imuni fiindcă n-au conștiință. Dar oare muritori sunt?

| Donsavas a răspuns (pentru KiszMy):

Nu era vorba despre imunitatea psihiatrilor sau lipsa lor de constiinta. Cum sa crezi ca un om nu are constiinta? nu exista asa ceva. sunt mai multe filmulete de genul acesta pe acel canal. nu oricine le poate intelege, desigur. Nu toata lumea trece prin psihoza. in fine. nu dezvolt. filmuletul e total contra psihiatriei. O seara buna!

| KiszMy explică (pentru Donsavas):

În acel clip se pomenește mult despre "psihoză, schizofrenie, tulburare bipolară". Nu înțeleg de ce explică niște termeni psihiatrici dacă ei consideră că nu există boli psihice, probabil pentru ca să-i zăpăcească pe unii până când adoptă câte un astfel de termen iar de aici e mult mai ușor să-i manipulezi spunându-le că au nevoie de tratament pentru a accede spre nu știu ce nivel spiritual.

| Donsavas a răspuns (pentru KiszMy):

Bine zis ''probabil'', insa ar fi bine sa nu ne pripim, este doar parerea ta. In realitate, se specifica de la bun inceput ca aceste boli sunt inventate de oameni si ca ele nu isi au locul in creier. Mai departe, daca ai fi inteles continutul clipurilor(tema lor) ti-ai fi dat seama ca ei sunt contra medicatiei psihiatrice. O zi frumoasa!

| KiszMy explică (pentru Donsavas):

Cum sunt împotriva psihiatriei dacă ei clasifică oamenii după diagnosticele psihiatrice? Spunea în acel clip că majoritatea oamenilor din antichitate erau "schizofrenici", mai lipsea să spună că cei ștampilați de către psihiatrii nu au ce căuta în secolul acesta, de parcă ar fi veacul psihiatrului.
Și încă o precizare: bolile psihice nu sunt invenții ale oamenilor, ci născociri ale unor oameni.