| Fatamuntilor a întrebat:

Legile privind protectia animalelor functioneza in tara asta? Cunoasteti cazuri in care cei care chinuie animalele au fost macar amendati?
Am vazut aseara la stiri o secventa de la un adapost de animale in care doi higheri bateu cainii de acolo! Nu am rezistat mai mult de 10 -15 secunde,dar mi-a fost indeajuns sa-mi lase un gust amar! Banuesc ca animalele erau in custi, nu cred sa fi atacat pe cineva, asfel incat oamenii aceeia se apare.
Chiar si asa...cel putin teoretic oamenii de acolo nu ar trebui sa iubeasca animalele?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu erai ramon2473, ți-aș fi spus ceva frumos. : ))
Tu ai văzut prea multe filme horror. Sărmanii câini ai acelor lagăre, nu sunt niște mutanți, ori rezultatul unor experimente genetice.

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor explică:

Vad ca incep sa devin periculoasa, mai ma are cineva pe lista neagra.
Pai bine mai ramon2473, asas face? Vrei ca toti sa fie de acelasi parere cu tine? Si ce faci,nu pot purta o discutie cu tine, ca ma ignori?
Vin din oras! Sunt afise ca in ziua de... in cutare loc se fac sterilizari de caini ca in baza legii nu stiu care toti cainii fara pedigri trebuie sterilizati, daca nu se aplica amenzi.
Solutii exista, ramon, nu trebuie sa facem genocid intre caini.
PS N-ai tu treaba cu doamna cu care m-am aliat pe FB, si-a spus parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aveam putere, eu unul angajam hingheri care sa-i extermine.Sunt fiinte violente, au in sange atacul desi mutra spune, ia-ma in brate. Tv-ul papa rahat ca intotdeauna sa-si faca audienta.Cainele acela se dase la hingheri. Din partea mea sa-i extermine pe toti, mai mult balamuc si bani chetuiti pentru asemenea specimene de animale.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Ramon. poate e asa cum zici tu vazusem stirea de la inceput!
Dar sunt cazuri in care animalele sunt chinuite din distractie! Ce zici de asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Mi-a spus cineva care stie cum e la un centru din acesta.cainii se iau la bataie intre ei si hingherii sar sa ii desparta ca altfel s-ar ucide intre ei.Cum cainii sunt excitati in lupta numai cu parul ii mai desparti pentru ca ei au atacul in sange se da si la om in acel moment.Multi nu stiu asta, acessti iubitori ai cainilor.Sunt vanatori, descendenti din lupi. unul singur poate este cuminte, se ataseaza de stapan dar umbland in haite sau locuind la un loc, se dau lupte de ierarhie, unde hingherul doar cu parul il linisteste.STIU ca nu doresti asemenea raspunsuri,dar intelege ca au lupta in sange,pana si acel mic chihuaha, ai vazut ce rau este, ce latra, are instinctul de vanator. rasele pure nu mai sunt asa multe tocmai pentru ca valoreaza niste bani, dar acesti maidanezi sunt niste...corcituri mai ceva ca tiganii, nimeni nu le mai poate spune adevarata rasa. Stiu ca au suflet si ei dar, repet, sunt periculoase.De ce nu lasam si lupii si cand auzim ca un lup sau un urs a intrat in oras, au sarit 70 cu armele, desi acei ursi scotocisera ceva in ghena de gunoi? Pentru ca in oras e multa populatie miloasa ce iau partea acestor animale cum sunt cainii.Nu ti-as dori dar daca ai fi atacata din senin de un maidanez cat tine de mare, s-ar pputea sa iti schimbi parerea.
Deci ca raspuns la intrebare, a fost o lupta intre caini si unul dintre ei s-a dat, in caldurile luptei, si la hingher.Eu nu cred ca automat, acel hingher trebuia sa-l sarute pe frunte din dragiste pentru caini. Pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Mai mai lasati-ma in pace cu animalele astea. Nu sunt nici de rasa ci chiar mutanti cum ai zis, niste corcituri, rezultatul imperecherii nemonitorizate. Lasati-ma in parerea mea.Au ucis copii si atacat oameni dar pana nu va tavaleste un maidanez bine sa va bage mintile in cap nu va lasatati.Maidanezii sunt animale salbatice, clar.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Auzi,ramon,daca au fost cateva cazuri izolate de copii ucisi de animale, asta nu insemna ca trebuie sa bagam toti cainii in acelasi oala.De obicei aceste cazuri se intampla in cazul cainilor din rasele agresive si din vina stapanilor
Am vazut cazuri in care copii chinuiau animale, doar asa din distractie, fara sa le faca nimic.Si cainii se aparau in felul lor.La fel ca si oamenii.
Unii cainii au ajuns in strade si din vina oamenilor care i-au abandonat acolo.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu erai ramon2473, ți-aș fi spus ceva frumos. : ))
Tu ai văzut prea multe filme horror. Sărmanii câini ai acelor lagăre, nu sunt niște mutanți, ori rezultatul unor experimente genetice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi nu auziti ca astia se inmultesc dom, le? Sunt asa de multi incat tie-- si frica sa iesi din curte.Azi este targ la noi in sat ca sa se zice la tarani. Misuna targul de caini, unde e taraba este si doi trei maidanezi.Chiar acum vin foarte scarbit de cainii astia.Nu le mi tine nimeni contul si se inmultesc, tine cont ca o catea poate fata 6 pui si chiar mai multi. Unde ajungem noi in 10 ani spuune si tu daca ti-e mila de bietele animale? Si sa iti mai spun ceva,subiectul asta, cainii maidanezi si javrele fara stapan, fac ravagii si in societate, intre amici.Din cauza lor, se strica prietenii.Valabil si pentru doamna cu care te-ai aliat pe facebook.Din cauza cainilor, nu suntem 3 amici acum ci doar voi doua. Imi pare rau ca nu am facut cand trebuia o poza cu iubita mea sfasiatade caini sa vedem daca le mai luati partea.Din partea mea sa moara toti cainii, bun sau rau. Daca stiu ca statul m-ar plati, m-as angaja sa-i omor pe toti.Si nu numai eu, sunt multi cu sechele pe creier din cauza cainilor. Pur si simplu mi-e teama sa intreu in amgazin de o potaie mare si jegoasa la usa magazinului.