| anonim_4396 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine cum este cu buletinul provizoriu. Nu alta, dar intreb pe alte site-uri si unii imi spun ca trebuie sa merg la politie, sa dau o declaratie pe propria raspundere ca locuiesc la adresa x, apoi politistul face o verificare la adresa ca sa confirme ca locuiesc la adresa x si asa pot obtine actul.

Altii imi spun ca NU politia se ocupa cu asta, ca nu politia elibereaza acte de identitate si ca trebuie sa merg la serv. comunitar sa depun cerere, poze, timbru fiscal si acte cu care sa dovedesc domiciliul actual. Care dovezi? Nu am nicio dovada, nu am contract si nimic altceva care sa confirme ca locuiesc la adresa pe care vreau sa imi fac buletinul provizoriu.

in cazul meu cum pot sa demonstrez ca locuiesc cu adevarat la adresa x? Cum fac, ce fac? Merg la sectia de politie, merg la servicul comunitar, sa ii scriu lui Ciorbea... Ce sa fac? Vreau raspunsuri corecte.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am vazut explicatia si nu poti obtine CI provizorie pe adresa unde stai, deoarece nu este domiciliul stabil.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiu cine esti, nu stiu cu ce te ocupi, dar daca nu stii ce raspuns sa dai atunci stai pe fundul tau. Te rig sa citesti OUG nr. 97/2005.

Sau nu. Te scutesc de o treaba. Citeste asta :

DOVADA ADRESEI DE DOMICILIU SE POATE FACE CU UNUL DIN URMĂTOARELE DOCUMENTE:

a) acte încheiate în condiţiile de validitate prevăzute de legislaţia română în vigoare, privind titlul locativ; (a se vedea mai jos )

b) declaraţia scrisă a găzduitorului, persoană fizică sau juridică, de primire in spaţiu, însoţită de unul dintre documentele prevăzute la lit. a)

c) declaraţia pe propria răspundere a solicitantului, însoţită de nota de verificare a poliţistului de ordine publică, prin care se certifică existenţa unui imobil cu destinaţie de locuinţă, faptul că solicitantul locuieşte efectiv la adresa declarată, pentru persoana fizică ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii şi persoanele fizice puse sub interdicţie, declaraţia se dă şi se semnează de către părinţi sau de către reprezentanţii lor legali;

Nota 4. Stai jos.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa tu asa si vezi daca o sa-ti ia in considerare, daca proprietarul nu iti face o declaratie de luare in spatiu.
Spre stiinta ta am fost jurist aproape 40 de ani si cunosc destul de bine OUG 97/2005.

| Panzer1945 a răspuns:

Nu poti primi un raspuns pentru ca nu ai dat mai multe detalii concludente. Intr-adevar, nu ai treaba la politie, mergi la serviciul comunitar si daca este nevoie, vor apela ei la poitie, pentru verificari. Revino cu mai multe detalii, daca vrei un raspuns corect. Unde locuiesti in prezent, cine este proprietarul, ai un certificat de nastere, chestii din astea.

| anonim_4396 explică (pentru Panzer1945):

Locuiesc cu chirie, proprietarul este o lchea de om care ma amageste ca ma va lua in spatiu. Dar el asteapta bani de la mine pentru flotant. Am un buletin expirat din Decembrie ( cel facut la 14 ani ), iar momentan am niste probleme si nu am la cine sa apelez ca sa imi faca buletin. Am certificat de nastere, dar nu am buletin valabil. Am tot ce imi trebuie, mai putin dovada ca locuiesc la adresa cutare. In Brasov locuiesc. In Brasov m-am nascut.

| anonim_4396 explică (pentru Panzer1945):

Aaa...si nu exista contract de inchiriere.

| Panzer1945 a răspuns:

Te poti adresa la SPCLEP, te duci cu certificatul de nastere, vechiul buletin si soliciti eliberarea unei carti de identitate provizorie. Explici care e situatia cu proprietarul. Suces.

| Panzer1945 a răspuns:

Solicitati o carte de identitate provizorie pe motivul lipsa domiciliu de la ultimul dvs. domiciliu avut in actul expirat. La rubrica domiciliu va fi inscris doar orasul, fara strada sau nr. Pana una alta obtineti un act de identitate. Dupa, poate va gasiti o persoana care sa va ia in spatiu.

| Ro_Tudor_1996 a răspuns:

Buletinu provizoriu e valabil 1 an.
Da, va veni un politist sa verifice daca locuiesti la adresa x.
Buletinu provizoriu e gata in maxim 5 zile.