Întrebare recomandată | netudg a întrebat:

Locuiesc in Bucuresti. Am fost solicitata de catre o persoana apropiata [ ruda ] care locuieste in apropierea Bucurestului,, sa o trec in spatiu pe adresa mea ca sa poata sa se angajeze [ acolo unde ar fi gasit solicita sa aiba domiciliul in Bucuresti.].
Intrebare...Ce obligatii, indatoriri, fata de stat, fata de persoana respectiva imi revin, daca fac acest lucru?, persoana respectiva isi poate face acte [ C.I. ] de flotant pe adresa mea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum intra in spatiu, respectiv printr-o declaratie a ta de primire in spatiu sau prin contract de inchiriere.
In primul caz persoana respectiva isi va face CI avand domiciliul la tine, in al doilea caz va avea acolo doar resedinta (flotant).
La primirea in spatiu nu ai nici o indatorire fata de stat, in al doilea va trebui sa platesti impozit pe chirie.
In ambele cazuri trebuie sa primesti persoana respectiva sa stea in locuinta ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu face asta. Daca ii faci domiciliul la tine risti sa nu mai scapi de ea si chiar sa vina sa locuiasca cu tine si sa-ti faca zile fripte. Daca ii faci doar resedinta trebuie sa platesti impozit pe chirie.