| imitatiedeom a întrebat:

Lucrez la o firma nou infiintata, adica a fost facuta in luna iunie, dupa doua saptamani de munca a trebuit sa ma operez, iar la externare pentru a lua concediu medical mi` sa cerut foaie ca firma plateste cas`ul. La firma mi` s-a spus ca fiind nou infiintata inca nu a apucat sa plateasca cas`ul, si cum se il poate plati pana in luna august, atunci imi vor putea da si dovada, insa ce`i de la spital nu au vrut sa imi dea concediu medical, si nu au vrut sa inteleaga nici motivul. Ce pot face? Adica chiar e posibil asa ceva? Mi se pare o bresa in legi...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Firma iti poate elibera o adeverinta ca esti salariatul ei, incepand cu data..., data de la care si-a inceput activitatea si va fi luata in consideratie aceasta adeverinta. De asemenea, daca ai lucrat anterior la alt loc de munca poti lua si de la acea firma o adeverinta pentru perioada lucrata si ca au achitat contributia la sanatate. Numai bine!

| Elvina a răspuns:

Mergi si da-le niste mita la medici. Altfel nu-ti vor da concediu medical si pierzi bani la seerviciu. Traim in Romania si asa e la noi. Bafta!