| ma3ryian a întrebat:

Lucrez de aproape doi ani la o firma si de o luna si 3 zile la indca o firma. Am concediu medical. Voi beneficia din ambele locuri de CM? Multumesc.

FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 33.Pentru persoana asigurată care se află în două sau mai multe situaţii prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B şi care desfăşoară activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asigurată conform prezentei ordonanţe de urgenţă, indemnizaţiile se calculează şi se plătesc, după caz, de fiecare angajator. Baza de calcul pentru fiecare indemnizaţie o constituie numai venitul obţinut pe fiecare loc de realizare."
Fata de aceste prevederi ar trebui sa primesti concediu medical si indemnizatia aferenta de la ambele locuri de munca.
In schimb nu cred ca vei primi indemnizatie si de la a doua firma, avand in vedere ca la aceasta nu ai stagiul de cotizare prevazut, respectiv de 6 luni in ultimele 12 luni anterioare.

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

Sa inteleg ca la firma asta unde am o luna nu voi primi concediu medical?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ma3ryian):

Eu asa interpretez, avand in vedere cerinta de stagiu de cotizare de 6 luni dar raspunsul sigur il vei primi doar de la Casa de Asigurari de Sanatate, interpretarea lor conteaza.

| ma3ryian explică (pentru Ioandelasal):

Bine. Multumesc voi merge maine sa intreb happy.