| lalaura94 a întrebat:

M-a prins pandemia "in deplasare" in vizita la bunici in Ialomita. Am voie sa merg acasa, in Arad? Nu am iesit in afara curtii de aproape 2 luni, nu mai stiu ce autobuze, trenuri mai circula sau nu mai circula si ce e voie si ce nu e.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine stai acolo unde esti, daca te prinde politia ca circuli fara declaratie si fara un motiv serios i ei 2000 (20 de milioane lei vechi) amenda, tu ce varsta ai?

| lalaura94 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 25 de ani. Deci, din ce spui, nu am voie sa merg acasa? Legal vorbid.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru lalaura94):

Dragă Laura totul depinde de motivele care le bifezi tu in declaratie, daca intr-adevar este urgent sa pleci acasa si motivul completat de tine este real, atunci poti pleca fara probleme, dar daca nu este o situatie urgentă, si daca te va oprii politia si te va ruga sa prezinti declaratia si in declaratia ta nu ai completat motivul pentru care pleci acasa, atunci politia te va intoarce din drum, nu te vor lasa sa pleci acasa, si vei plătii si amenda, acum tu faci cum vrei.

| lalaura94 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ce este considerat drept motiv ilegal de a merge in casa in care locuiesc? Tot ce pot pune in declaratie este realitatea, trebuie sa merg acasa deoarece nu pot fi un oaspete cu lunile, pentru ca deranjez. Deci cum e daca plec? Ma intorc autoritatile din drum si-mi spun stai pe strada sau unde apuci, sau ma lasa sa merg acasa? Ca sa stiu cum procedez.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru lalaura94):

Daca mergeai acasa deoarece era un membru al familiei tale bolnav si depindea de tine sa i duci medicamente, era un motiv serios, dar in situatia ta tu nu stai in drum, stai la bunicii tai si ei trebuie sa inteleaga ca nu au alta solutie decat sa te lase sa stai acolo, gîndeste te ca in felul acesta vor mai prelungii carantina, deoarece ca tine sunt multi, nu stau in casă si gasesc toti motiv sa plece, tu oaspete esti la bunici nu esti la străini, spune le asa politiei care au primit ordin sa nu aiba milă pentru cei care incalcă fara motiv regulile carantinei, si vezi ei ce spun. Ca asa cum pleci de la bunici la Arad, o sa te plictisesti si acolo in casă, si vei vrea inapoi la bunici, tu stii ce vrei?

| lalaura94 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu nu vreau sa plec acasa pentru ca m-am plictisit, ci pentru ca sunt oaspete de aproape 2 luni si nu mai pot sta aici. Ba o sa stau in drum daca mai stau aici 2-3 zile, situatia e delicata.

Ma rog, am inteles, nu am voie sa merg acasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru lalaura94):

Măcar ai cererea? Completeaza o si succes, dar cînd vrei sa mergi acasa azi? Sau zilele urmatoare? In cerere scrii numele tau prenume adresa unde esti acum si adresa unde vrei sa mergi, iar la motivul deplasării sa fi atentă ce bifezi, citeste bine declaratia, poate vrei sa mergi acasa sa i ti vezi prietenul după două luni de stat la bunici e de inteles. Mult succes si drum bun.

| lalaura94 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Vreau sa plec imediat dupa Paste. Cereri am o suta, la propriu, vreau doar sa nu-mi iau amenda ca ciu ciu bani de plata.

| Alverto a răspuns:

Daca e la sat, eu zic sa ramai acolo "deaprte ce civilizație" e aer mai proaspăt, înveți meșteșuguri, e mai frumos. Dar e o problemă și acea este cea financiară, ca să nu zică bunicii că banii se duc și tu nu faci nimic, pune-te și muncește

| lalaura94 explică (pentru Alverto):

Am inteles. Intrebarea mea era, am voie sa merg acasa in mod legal?

| Alverto a răspuns (pentru lalaura94):

Doar prin declarație pe propria răspundere