| anonim_4396 a întrebat:

Mai apare numele parintilor pe certificatul de nastere al unui orfan care nu a fost recunoscut, sau a fost parasit din prima zi in spital,? Si cine inregistreaza nasterea, dupa o luna de la disparitia parintilor?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii sunt necunoscuti nu are de unde sa le apara numele pe certificatul de nastere.
In asemenea cazuri spitalul anunta Politia si Protectia copilului. Politia se ocupa de gasirea mamei iar Protectia copilului se ocupa de inregistrarea nasterii si plasarea copilului, daca mama nu este gasita ori nu vrea sa ia copilul. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În certificatul de naștere se trece mama care se prezintă cu un act de identitate la internare în spital (în situația în care nu are, se vor face verificări la Evidența persoanei de pe raza de domiciul în urma declarație scrise de mamă la internare).
Înregistrarea la Starea Civilă o face Protecție Copilului care prea cazul de abandon și împreună cu Poliția care a fost sesizată de acest caz, se vor face căutări pentru găsirea mamei biologice și punerea în drepturi al copilului.
În certificatul de naștere al copilului care a rezultat dintr-o relație neoficială la Ofițerul stării civile, se trage o linie. Mama poate da în judecată tătăl pentru testul A.D.N. și în funcție de acest rezultat se trece sau nu cât și la obligarea plății unei pensii alimentare de întreținere.
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Mai sunt mamele alea care isi lasa nou nascutii pe unde apuca si nu lasa nici-o urma in spate.
Apropo, ce dor mi-a fost de tine love struck