Întrebare recomandată | otostaroto a întrebat:

Mai pot beneficia de şomajul oferit celor care au terminat 12 clase?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca nu urmezi studii superioare si nu te-ai angajat in munca. Du-te la AJOFM din judetul tau sa te inscrii. Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri.

| alessia5158 a răspuns:

Daca ai absolvit liceul in 31 mai 2013, data limita a inscrierii prealabile ( de luare in evidenta)pentru obtinerea indemnizatiei de somaj a fost 29iulie 2013.

Daca ai avut vreo corigenta si, din aceasta cauza, situatia nu s-a putut incheia in 31 mai, atunci, cu adeverinta eliberata de unitatea de invatamant (in care se specifica DATA ABSOLVIRII liceului, nu a bac-ului) te duci la AJOFM sa te ia in evidenta. Termenul de prezentare pentru luare in evidenta ca "persoana aflata in cautarea unui loc de munca"este de 60 de zile de la data absolvirii.

Daca nu te inregistrezi in termen de 60 de zile de la data absolvirii, nu poti primi indemnizatia de somaj.
Vezi confirmarea in comunicatul de presa al AJOFM -Harghita :http://www.harghita.anofm.ro/......6.2013.pdf

| Fulbaster a răspuns:

Da,poti sa beneficiezi.

| SeNNNz a răspuns:

Sau daca ai carte de munca

| ingerultau01 a răspuns:

Da poti beneficia dar trebuie sa te interesezi din timp ce acte iti trebuie pentru asta s-ar utea sa fie prea tarziu pentru asta acum daca nu ai promovat bac-ul

| RaspundEu a răspuns:

Da se poate