| nony35 a întrebat:

Mama a decedat in martie iar eu nu vreau ca tatal meu vitreg si sora mea vitrega sa beneficiez de toata munca mamei. Unde trebuie sa ma adresez-la notariat, la tribunal? Dar la banii din banca ce au ramas pe numele lui am si eu dreptul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa ceri deschiderea procedurii succesorale dupa mama ta. Du-te la un notar public din localitatea ultimului domiciliu al mamei tale ori din cea mai apropiata localitate unde exista notar public(daca nu exista in prima) si acesta iti va spune de ce acte ai nevoie si ce trebuie sa faci. Daca banii au fost obtinuti pe durata casatoriei atunci sunt bunuri comune si ai si tu dreptul la o parte din ei, in functie de numarul mostenitorilor. Vezi sa nu lasi sa treaca mai mult de 6 luni de la deces, este termen de prescriptie pentru acceptarea mostenirii. Numai bine!

2 răspunsuri:
| greencity a răspuns:

Consulta un avocat, iti zice gratis cam cum trebuie procedat.
Baga un ochi aici: www.avocatnet.ro

| Green007 a răspuns:

Condoleante sad e complicata treaba o sa ai de umblat pe la notariat si tribunalsad