| penus a întrebat:

Mamele surogat sunt legale in Romania? Sunt legale undeva?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, in Romania, nu este legala obtinerea unui copil prin intermediul unei mame surogat.
Nu cunosc legislatia din alte tari, dar se pare ca sunt legale in Ucraina.
A fost un proiect de lege, in urma cu cativa ani, dar nu a fost adoptat.

| mgtow a răspuns:

La comun acord se rezolva dar problema e cu actele la copil. O atentie la doctor si va face certificat pe numele mamei care doreste sa fie pentru copil

| ziftode a răspuns:

Se pare ca e legala si in Romania
chiar daca legile nu sunt indeajuns de complete in directia asta:
http://www.mamasurogat.net/mama-surogat-a-romaniei/
din ce am citit acolo, in State, daca o mama surogat se razgandeste, atunci pastreaza copilul si cu asta basta, in Romania poate fi data in judecata!

| ibaal a răspuns:

In Romania nu, dar, in America,Rusia si alte cateva putine tari din Europa, da.
Danemarca,Ucraina,Grecia,Belgia, UK.

| alex15ccc a răspuns:

Du-te la munca! nu ti-e rusine?!

| alexhadarean a răspuns:

In Romania din cate stiu nu sunt legale dar sunt legale in America!

| Rocoj111 a răspuns:

Nașii mei nu poteau avea copii - au început tratamentul în România unde li s-a spus că singura lor ieșire este maternitatea surogat. Deoarece în Romania este ilegal această procedură, au reușit să încerece peste hotare, unde au găsit clinica Biotexcom, care se află în Kiev, Ucraina. Nașii au rămas mulțumiți de procedurile orefite, iar cel mai principal este că au devenit părinți după ani de încercări.

| MariaAngela01 a răspuns (pentru Rocoj111):

Și noi am beneficiat de tratament la biotexcom. Datorită tehnicii ICSI, care este foarte larg raspandita si se găsește inclusiv și la BIotexcom, au reușit sa obita un material de calitate. Anterior efectuam 1 procedura FIV în Grecia și alta în Cehia, însă medicii nu au depistat nimic in neregula la soț. Au esuta ambele incercari. Nu au mai aparut 2 liniute, mult așteptate. Cei de la Biotexcom au făcut toate testele și analizele necesare și au depistat, pe lânga menopauza precoce mea, și oligozoospermie la soț. Le suntem foarte recunoscători că avem o minune de băiețel

| FloareaV77 a răspuns (pentru Rocoj111):

Eu recomand cu multă căldura clinica Biotexcom. Doamna doctor este un medic excelent, iar personalul este de nota 10! Este într-adevăr mai scump decât la alte clinici, dar te simți tratată cu mult respect și profesionalism și au cea mai mare reușita dintre clinicile.

| Dominica44 a răspuns:

După o procedura FIV I esuata (la alta clinică) am venit la Biotexcom despre care auzisem numai cuvinte de laudă. Am găsit aici o echipă de profesioniști care ne-au dat încredere și, de fiecare dată când străbăteam cei 300 km pâna la Ucraina pentru a veni la consult sau monitorizari, ne linisteam sufletele și găseam puterea de a continua. Parearea noastra este ca, pe langa respectarea stricta a procedurilor medicale și schemelor de tratament, contează foarte mult și starea emoțională pe care reușește medicul să o conducă pacientului. Drept urmare, astăzi suntem fericiți părinți ai unei minuni pe nume Daria Andreea. Speram ca pe viitor sa putem repeta aceasta poveste extraordinara!