| Beatrice123 a întrebat:

Matusa mea care locuia in Germania a murit si nu stiu cum imi pot lua mostenirea pe care mi-a lasat-o prin testament, tebuie sa platesc ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

salut Beatrice, informatii oficiale le poti obtine de la Ambasada Germaniei in Romania http://www.ambasada.ro/ambasada/2/173/germania.html exista o sectie JURIDICA la Ambasada, poti da telefon! Idem pentru Consulatele Germaniei la Sibiu http://www.ambasada.ro/ambasada/2/252/germania.html sau Timisoara http://www.ambasada.ro/ambasada/2/253/germania.html O zi buna tuturor. Carra

6 răspunsuri:
| valyb a răspuns:

Cel mai bine te poate sfatui un consilier juridic sau un avocat. Probabil si un notar. In mod sigur unul dintre ei te poate ajuta, bineinteles contra unei sume de bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Beatrice123 : informatiile de principiu la avocat sau notar sunt gratuite, chiar daca discutia este de lunga durata, ceea ce este contra cost este realizarea actului oficial, este important sa faci cele necesare in termen de 6 luni astfel nu ai impozit de platit ci doar taxa notariala.

| piupiu a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa contactezi un avocat german. El iti va explica procedura ce trebuie urmata pentru a intra in posesia mostenirii. Bineinteles ca toate acestea vor fi contra cost.

| liviu_buzatu a răspuns:

In principiu poti obtine linistit mostenirea. Suntem in U. E. si chiar daca nu am fi, mostenirea este un lucru normal. Trebuie sa vorbesti cu un avocat german care sa-ti explice care sunt demersurile pentru obtinerea mostenirii si daca acestea sunt diferite pentru cetatenii straini. Ar trebui sa faci actelele succesorale, sa platesti taxele si asta ar fi tot.

| alin_man a răspuns:

Depinde de multe variabile,, matusa ta a avut copii, esti singurul nepot, a lasat un testament? Ce anume a lasat?

| Getuta a răspuns:

Este la fel ca la noi doar ca daca sunt bani sau bunuri pe care vrei sa le aduci in tara va trebui sa platesti impozite pentru ele atunci cand intri cu ele.