| Adry a întrebat:

Medicul de familie mi-a zis ca nu sunt asigurat, nasol. Am fost la casa de asigurari insa, dupa 30min de asteptat nu avansasem decat 0.5m asa ca am abandonat.
Vreau sa stiu care este calea simpla, ma pot asigura online? si inca ceva, m-ar interesa actele necesare, fiind student.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ia o adeverinta de la facultate ca esti student si du-o la medicul de familie.

| mariazet45 a răspuns:

Dai un telefon la casa de asigurari de sanatate si intrebi la telefon, poti explica situatia si prin telefon de obicei sunt foarte amabili, cel putin in jud Bacau, nu am vazut niciodata aglomerat, nu am stat mai mult de un sfert de ora acolo, daca erau mai mult de 3 persoane si asteptau venea persoane din la alte ghisee si rezolva situatia.

| Adry explică:

Da, articolul din lege este ceva insa med. de fam. a zis ca trebuie sa o rezolv pentru. compensatii si altele.
In baza de date apar ca neasigurat si asta nu prea e bine (asa a zis el); sunt student an II la zii, 20ani, nu am venit declarat, nu inteleg care este problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Potrivit reprezentantilor Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, unele categorii de persoane beneficiaza de asigurare sociala de sanatate fara plata contributiei. Iata care sunt persoanele ce nu trebuie sa plateasca, in conformitate cu Legea nr. 95/2006: – copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la 26 de ani, daca sunt elevi, ucenici sau studenti si nu realizeaza venituri din munca; – tinerii pana in 26 de ani, care provin din sistemul de protectie a copilului, nu realizeaza venituri din munca si nu beneficiaza de ajutor social; – sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate;
Citeste legea.
Nu ai nevoie de asigurare cat esti student
Masteranzii trebuie sa plateasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muta-ti fisa la alt medic probabil asta are firma de asigurari, muta fisa, ref la compensatii legea nu stipuleaza asa ceva, cauta legea citeste-o de la cap coada si vezi daca se scrie despre asta, cauta si cu google : asigurari sociale la persoane fara venit, citeste informeaza-te si du-te cu legea la el, daca nu vrea mergi la directorul policlinicii daca nici asa, schimba policlinica la cerere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg ca iei medicamente pentru o anumita boala, exista organizatii care se ocupa de asa ceva pe categorii : obezitate, diabet, tbc si mai toata gama de boli, te adresezi lor.