| Laurrius a întrebat:

Mi-a expirat buletinul provizoriu. Am nevoie urgent urgent de el cat mai repede. Daca ma duc sa-l fac maine, in cate zile pot sa-l scot?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Potrivit legii, termenul de soluționare a cererilor pentru eliberarea buletinului este de până la 30 de zile, acesta putând fi prelungit cu cel mult 15 zile de către șeful serviciului public comunitar de evidența persoanelor.
Cu toate acestea, autoritățile locale oferă un termen de aproximativ 10 zile pentru eliberarea cărții de identitate.

https://www.libertatea.ro/stiri/acte-necesare-buletin-expirat-2878059

| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula, cel provizoriu se face in aceiasi zi.

| isemilia a răspuns:

Depinde. Din cate stiam era si o lipsa mare de plastic si s-a extins perioada la 30 - 45 de zile, nu sunt sigura insa daca s-a rezolvat sau nu problema. Daca da, atunci in aproximativ o saptamana, presupun.

| geoconda a răspuns:

Cred ca 1 saptamana